Stało się!

S24, czyli system do rejestracji spółki przez internet został zmieniony. I to gruntownie.  Wygląda to na najpoważniejsze odświeżenie i porządki w systemie od samego początku.

Mecenas Błażej Sarzalski ubiegł mnie w obwieszczeniu tej wiadomości 😉 . Ba o zmianie wiem zresztą dzięki rozmowie telefonicznej z nim, podczas której wymieniliśmy kilka uwag o wprowadzonych zmianach.

Co się zmieniło? W skrócie – cała techniczna strona wprowadzania wniosku. Po drugie ujednolicono istniejące jakiś czas ,,światy równoległe” rejestracji S24 (pracująca na starym i topornym systemie) oraz rejestracji spółki komandytowej i jawnej, zrobionej na nowszym silniku. O bólach z wprowadzeniem rejestracji przez internet przeczytasz tu.

Pierwsze wrażenia?

S24 trzeba się nauczyć w dużej części na nowo. Jeśli po 15 stycznia 2015 r. i wprowadzeniu rejestracji sp.k. przez internet nie zakładałeś konta na stronie https://ems.ms.gov.pl/, czeka cię jego ponowna rejestracja.

Sam system po zmianie wydaje się przyjaźniejszy dla użytkownika.  Koniec z przeklikiwaniem kolejnych stron, jeśli przed podpisaniem umowy spółki przypomniało Ci się o tym, że może warto dodać kolejny kod PKD.

A propo mojej ulubionej PeKaDo-logi stosowanej, wprowadzanie kolejnych klasyfikacji przy rejestracji jest o wiele prostsze niż w starym S24.

I co na razie dla mnie najistotniejsze. Możesz zapisać projekt umowy spółki i wrócić do niego w przyszłości. W starym S24 zazwyczaj wywalenie z systemu, przerwa w dostawie prądu/internetu równała się wątpliwej przyjemności prowadzenia wniosku rejestrcyjnego od nowa.

Dla prawnika który rejestruje dla klienta spółkę przez internet ma to bardzo duże znaczenie. Projekt takiej umowy, z danymi przyszłej spółki, wspólnikami, zarządem, siedzibą, całym PKD mogę przygotować dla Ciebie wcześniej. Przygotowany dokument mogę przesłać Ci do oceny i konsultacji. Dzięki temu masz możliwość dodatkowych zmian i uzupełnienia (choćby PKD). A wszystko na spokojnie, ze świadomością, że wersja robocza jest już zapisana.

A co to ma wspólnego z tematem bloga?  Przecież zmiana dotyczy S24 a nie spółki komandytowej.

Ma. W dużej części rejestrowanych spółek komandytowych jej wspólnikiem jest właśnie sp. z o.o. A bardzo często drogi Kliencie zależy Ci na czasie. A rejestracja przez internet przyspiesza zarejestrowanie dla Ciebie upragnionej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.

Chętnie napisał bym Ci więcej moich wrażeń, ale S24 z tych emocji i wrażeń chyba postanowiło iść spać 😉 .

S24

 

Podobne artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *