15
Sty

Założenie spółki komandytowej przez internet.

Dzień 15 stycznia 2015 r. miał przejść do historii zakładania spółek.

Nareszcie przywiej założenia  spółki komandytowej przez internet, bez wychodzenia z domu stał się rzeczywistością! Tylko rejestracja konta, certyfikatu, kilka kliknięć i już prawie spółka zarejestrowana. Na fali euforii lektury nowego art. 106 [1] k.s.h. już spieszyłem sprawdzić jak przebiega procedura rejestracji i……

….w tym momencie się obudziłem.

…bolało.

Tak, dziś. W dniu 15 stycznia 2015 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw z 28 listopada 2014 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 4). Ba, nawet ministerstwo zdołało w porę opracować Projekt rozporządzenia (bieg nadany 7.01.2015 r.) i opublikować wczoraj ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 14 stycznia 2015 r. w sprawie określenia wzorców dotyczących spółki komandytowej udostępnionych w systemie teleinformatycznym. (Dz. U.  z 2015 r. poz. 70 ). Prace zamknęli w tydzień. Godne podziwu poświęcenie.

Brawo. Możemy sobie nawet przeczytać według jakiego wzorca można zawrzeć umowę spółki komandytowej przez internet. Urzędnicy i państwo stanęło na wysokości zadania i zdało egzamin.

Jeśli jednak ruszysz jak ja, sprawdzić na stronie https://ems.ms.gov.pl/start# jak przebiega internetowa rejestracja sp.k. to daruj sobie. Przynajmniej jakiś czas. Obowiązująca regulacja k.s.h. i możliwość wykorzystania wzorca obowiązują ….. teoretycznie?

Dlaczego?

Pewnie dlatego że ustawa i rozporządzenie nie wprowadziło wymogu terminowego wdrożenia działającego i sprawnego systemu informatycznego.Kiedy to poustawiają jak trzeba? Proszę czekać…

,,Wicie, rozumiecie, przynajmniej przepisy są na czas”. Tylko co z tego jak nie można z nich skorzystać?

Gdyby nie przyzwoitość i wykonywany zawód z chęcią dałbym upust temu co o tym myślę. Jak coś się robi, to powinno być to zrobione przyzwoicie i działać. Ministerstwo sprawiedliwości ma doświadczenia z wdrożenia S 24. Powinno to zminimalizować oczywiste i naturalne błędy początków działania SP.K. 24. O projekcie komandytowa przez internet mówiło się od lat. To wystarczające by postawić i przetestować działający system. A może się mylę?

Zwyczajnie mam dość popeliny i bylejakości jaka nas otacza…..

Widać piosenka Wojciecha Młynarskiego ,,Róbmy swoje” , mimo lat, zmiany ustroju, długo jeszcze będzie aktualna….

Tymczasem jeśli chcesz zarejestrować spółkę komandytową, czeka Cię nadal wycieczka do notariusza.

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

jakub Styczeń 17, 2015 o 11:26

Ja zadzwoniłem do rzecznika MS, ale nikt oczywiście nie podnosił tel. Napisałem maila, kiedy rejestracja będzie możliwa, ale nie mam odpowiedzi; też srogo się zawiodłem, bo tyle piany się biło na ten temat, a tu pupa

Odpowiedz

jakub Styczeń 19, 2015 o 11:22

Już dziś można rejestrować, choć wydaje mi się, że system nie jest wolny od błędów, pozdrawiam
Jakub

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Styczeń 19, 2015 o 11:33

Faktycznie,
opcja już jest. Nie wiem co za geniusz wymyślił trzy różne loginy i hasła. Dlaczego nie dało rady wykorzystać danych z S24? Albo pomyśleć że całość da radę spiąć w jedną całość, przynajmniej od strony logowania 🙂
Oj będzie się działo.
Dziękuję za czujność rewolucyjną i sygnał.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Styczeń 19, 2015 o 11:43

Ufff,
rejestracja nie jest łatwa. Prostuję. Na sp.k. i sp.j wystarczy jeden login i hasło.
🙂

Odpowiedz

Joanna Styczeń 23, 2015 o 10:25

Czy komuś z Państwa udało się zarejstrować spółkę komandytową przez internet już? ja właśnie rozpoczęłam próby i na razie nieskutecznie. Czy wystarczy zalogowanie się na stronie ms czy też trzeba założyć sobie konto na portalu epuap? Będę wdzięczna za wskazówki

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Styczeń 23, 2015 o 19:37

Pani Joanno,
trzeba się zarejestrować na stronie ms. Do założenia spółki potrzeby jest również albo profil zaufany na epuap, albo kwalifikowany podpis elektroniczny.
Zbigniew Korsak

jakub Styczeń 19, 2015 o 21:48

„Upupił” mnie Pan
pozdrawiam
J

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Styczeń 20, 2015 o 09:56

Nie ja, tylko filtr słownikowy który nie wypuszcza w komentarzach słów powszechnie uważanych za …. nieprzyzwoite.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Sylwek Luty 1, 2015 o 22:35

Mam taki komunikat przy podpisywaniu umowy spółki komandytowej:

Błąd wykonania podpisu. Nie odczytano certyfikatów do podpisywania. Umiesc karte kryptograficzna w czytniku

Jak wcześniej czytałem,m wynika że Krajowa Izba Rozliczeniowa chce dostępu do danych, czy to znaczy że mając podpis z Certum nie założę spółki ?
Jak poradzić sobie z tym błędem ?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Luty 2, 2015 o 12:25

Nie widzę całego przebiegu rejestracji, ale z opisu wygląda to na techniczny problem z podpisem elektronicznym.
Czy korzysta Pan z bezpiecznego podpisu elektronicznego, czy z profilu zaufanego na ePUAPie?

Odpowiedz

Sylwester Luty 2, 2015 o 18:45

Witam, korzystam z bezpiecznego podpisu elektronicznego.
Sam podpis elektroniczny działa poprawnie – wysyłam nim deklaracje PIT11 czy dokumenty ZUS DRA.
Więc nie jest to sprawa techniczna po stronie sprzętu

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Luty 2, 2015 o 20:36

Hmmm,
sam korzystam z podpisu od lat. W zależności od programu, aplikacji, strony etc. do jakich go wykorzystuje (deklaracje PIT, US, ZUS, e-sąd, etc.) czasami miewam z nim problemy. Zazwyczaj okazują się to sprawy techniczne związane z zainstalowaniem, czy aktualizacją certyfikatu.
Jeśli to nie sprawa techniczna po stronie podpisu, to może po stronie S 24?

Odpowiedz

Tau20 Luty 6, 2015 o 15:08

Czy komuś udało się zarejestrować spółkę w nowym systemie?

Kilka dni temu przeszłam przez wszystkie kroki, podpisałam podpisem elektronicznym dokumenty,opłaciłam i wysłałam wniosek – a teraz głucho sza, żadnej korespondencji ani wpisu w KRS. Gdyby nie wyciąg z konta pomyślałabym, że mi się przyśniło.

System jest jak na razie fatalnie niedopracowany i możliwe jest jedynie podpisywanie dokumentów przy pomocy podpisu elektronicznego.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Luty 6, 2015 o 18:57

Faktycznie jeśli tak ma to działać, to słabo to wygląda.
Sam sprawdzałem jedynie funkcjonalności i etapy rejestracji. Opornie ale działało.

Dziękuję za informację i sygnał.

Odpowiedz

Paweł Luty 19, 2015 o 23:28

Witam, czy możliwa jest rejestracja sp.k. w trybie S24 jeżeli komplementariuszem ma być sp. z o.o. Jeśli tak jak jak to technicznie wygląda? Pozdrawiam

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Luty 20, 2015 o 09:02

Jeśli śledzi Pan komentarze, choćby na tym blogu, to system pozostawia sporo do życzenia.
Z S24 (sp. z o.o. przez internet) był duży i jest problem, ponieważ nie ma możliwości jej założenia przez osobę prawną. Dlaczego? Pewnie z tej samej przyczyny dlaczego nie można zapisać w niej projektu umowy spółki i dokończyć później, czy dlaczego pierwsza wersja nie miała opcji przypomnij hasło.
Odpowiadając na pytanie. Pomysł piękny. Sam chętnie bym to zarejestrował, bo i kilku klientów mam chętnych na szybkie postawienie sp. z o.o. sp.k. Choć ostatnie zlecenia powodują, że standardowe rozwiązania z proponowanego wzorca umowy sp.k. nie przystają do zamówień klientów.

Od strony technicznej wydaje się to możliwe. Przy określaniu wspólników jest opcja osoba prawna i reprezentanci osoby prawnej.
Nie przerabiałem w praktyce. Jak wyprostują bajzel z certyfikatami, chętnie sprawdzę.

Odpowiedz

Tau20 Luty 25, 2015 o 22:36

Jeszcze kilka dni temu wg systemu tak – w praktyce gorzej (błędnie generował się wniosek do KRS i Sąd go zwracał).

Odpowiedz

Zyrith Luty 25, 2015 o 17:16

Niech to będzie podsumowaniem wszystkiego: (wiadomość od s24) „W chwili obecnej jest jedynie możliwość podpisywania podpisem kwalifikowanym Szafir. Trwają prace nad udostępnieniem innych podpisów kwalifikowanych oraz epuap. W chwili obecnej nie jesteśmy w stenie podać kiedy konkretnie to nastąpi. Prace trwają”.
Cóż… bez komentarza.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Luty 25, 2015 o 21:51

Chcieliśmy jak nigdy, wyszło jak zawsze.
Przykre.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: