Sp. z o.o. sp.k. w S 24. Zawarcie umowy sp.k. między zarządem sp. z o.o. a sp. z o.o. Przygód kilka ….

Zawarcie umowy spółki komandytowej między zarządem sp. z o.o. a sp. z o.o. W dodatku przez internet? W super nowoczesnym S24? Tym finansowanym ze środków łunijjnych. Acha…..

Może w dodatku przeczytałeś do tego art. 210 § 1¹ k.s.h. Pomyślałeś sobie, że uchwałę o powołaniu pełnomocnika, do zawarcia umowy z zarządem umowy spółki, która ma zostać zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, może być podjęta przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym?

Wolne żarty 😉

Zmartwię Cię. Pora zejść na ziemię.

Art. 210 § 1¹ k.s.h. jest martwy niewdrożony w życie….

Obecny system S24 nie ma takiej funkcjonalności. Brutalnie przekonał się o tym jeden z moich klientów. Chciał na szybko założyć spółkę komandytową ze swoją spółką z o.o. Klasycznie sam był w jej zarządzie i miał być wspólnikiem przyszłej spółki komandytowej. Dla większości prawników to oczywiste, że w umowach między zarządem spółki z o.o. a spółką, musi ją reprezentować pełnomocnik powołany przez zgromadzenie wspólników.

Cóż klient stwierdził, że nie będzie mi zlecał przygotowania umowy spółki komandytowej, uchwały wspólników spółki z o.o. o powołaniu wspólnika. Pośpiech? Oszczędność? Jego decyzja. Wolał to zrobić samodzielnie.

Na swoje nieszczęście hurtowo rejestrował w S24 dwie spółki komandytowe.

Szybko wrócił do mnie z czymś takim:

OddalenieTak. Nie przecieraj oczu. Postanowienie KRS o oddaleniu wniosku o wpis spółki komandytowej. W S24.

Przyczyna?

Nieprawidłowa reprezentacja spółki z o.o. przy zawieraniu umowy spółki komandytowej z własnym zarządem. To czego nie widać to stracona przez klienta kasa za opłaty sądowe związane z wnioskiem. I to podwójnie, bo od dwóch spółek, w dwóch wnioskach.

Już nawet nie winię referendarza, że powołany  art. 210 § 1¹ k.s.h. jest jedynie postulatem do informatyków. Może kiedyś stworzą funkcjonalność w S24?

Co z klientem? Kasa wydana, wnioski oddalone, spółek nie ma….4 sekundy filmu starczą za milion słów:

Tu wkroczyłem do akcji ja. Cel klienta? Szybka rejestracja sp. z o.o. sp.k. Klient nie dał się przekonać do udzielenia mi pełnomocnictwa. A przecież spółki mogłem założyć dla niego jako pełnomocnik wspólników.

Wybraliśmy wariant pośredni. S24 daje możliwość stworzenia umowy i dokumentacji spółki komandytowej przez internet i ich udostępnienia do edycji np: prawnikowi. I tak klient stworzył je samodzielnie. Następnie udostępnił mi je do edycji. Kilka drobnych poprawek w umowie. Zwłaszcza zmiany w tym kto kogo reprezentuje i kto ma być wspólnikiem. Podpisanie dokumentów, złożenie. I…. stało się. Spółka była zarejestrowana następnego dnia roboczego.

Klient był trochę zestresowany. Czas go cisnął do podpisania ważnych umów. No i trochę wkurzony. Stracił kilkaset zł na opłaty sądowe nie do odzyskania. Nauka kosztuje….

Najważniejsze, że pomogłem mu poskromić niesforne S24 i krnąbrny KRS. NIP-8 był już tylko formalnością. Planowane umowy podpisał na czas 🙂

Wniosek?

Panowie z S24 – ruszcie się i wcielcie w życie przepis który teoretycznie obowiązuje od 15.01.2015 r.

A jeśli chcesz spółkę zakładać samodzielnie? Zastanów się czy warto oszczędzać na profesjonalnej pomocy.

Podobne artykuły

 1. Artur pisze:

  „Chciał na szybko założyć spółkę komandytową ze swoją spółką z o.o. Klasycznie sam był w jej zarządzie i miał być wspólnikiem przyszłej spółki komandytowej. ”
  Czy jeśli prezesem sp zoo jestem ja, a jest też wspólnik-członek zarządu to muszę w drodze uchwały zostać pełnomocnikiem czy mogę sam w s24 zarejestrować spólkę komandytową?

 2. Lukasz pisze:

  Czytaj: Nie zadawaj pytań tylko daj mi zarobić….

  Każdy kto ma troche oleju w głowie umie samemu założyć Sp z oo Sp Komandytową w S24.

  • @Lukasz, albo @Ala
   dziękuję za własną opis- pytanie czego. Bo zapewne nie mojego wpisu.
   Możliwe że każdy kto ma olej w głowie umie założyć sam sp. z o.o. sp.k. w S24.
   Ale nie każdy ma czas na samodzielne rozwiązywanie problemów z tym systemem.

   Tym bardziej, że wpis dotyczył poprzedniego stanu technicznego S24, w którym nie było funkcjonalności umożliwiającej powołanie pełnomocnika dla sp. z o.o.

   Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.
   Zbigniew Korsak

 3. Piotr pisze:

  Witam Panie Zbigniewie
  W nawiązaniu do Pana artykułu w przypadku gdy umowę spółki komandytowej zawiązuje sp. z o.o. jako komplementariusz oraz 3 komandytariuszy – dwóch członków zarządu sp. z o.o. oraz małżonek jednego z nich – to kto ma reprezentować sp. z o.o. w tym przypadku . W mojej ocenie zarówno pełnomocnik powołany uchwałą ZW oraz zarząd tej sp. z o.o. w stosunku do małżonka. Spółkę zakładam w trybie s24.

  Czy mogę prosić o krótki komentarz?

  • @Piotr
   Ciekawy i ważny problem praktyczny. Jest sporo rozbieżnych i sprzecznych opinii komentatorów. Tu odsyłam do komentarzy do k.s.h. Są zwolennicy zaproponowanego w komentarzu stanowiska. Istnieją poglądy przeciwne.
   Tyle teorii.
   W praktyce – bywa różnie. W zależności od notariusza i szczęścia w KRS.
   Pozdrawiam
   Zbigniew Korsak

 4. Łukasz pisze:

  Witam,
  w omawianym przypadku w którym zarówno prezesem sp. z o.o. jak i przyszłym komandytariuszem ma być ta sama osoba rozumiem, iż spółka zoo w drodze uchwały o powołaniu pełnomocnika spółki do zawarcia z członkiem zarządu umowy spółki komandytowej.
  Czy może jednak należy wypełnić pełnomocnictwo do zawarcia umowy spółki?

  • @Łukasz
   Dzięki za komentarz i pytanie.
   Sam wpis jest historyczny. Był aktualny kiedy S24 było przed kolejnymi aktualizacjami. I nie przewidywała opcji wynikających z k.s.h.
   A jeśli chodzi o pytanie to jakie jest Pana zdanie?

   Zbigniew Korsak

 5. Natalia pisze:

  A ja mam pytanie o zakładanie spółki z o.o., w której wspólnikiem jest spółka zagraniczna (reprezentowana przez jedynego wspólnika i prezesa zarządu jednocześnie, nazwijmy go A) i A. Czy do takiego stanu faktycznego także zastosowanie znajdzie art. 210 § 1¹ k.s.h.?

  • Bardzo dobre pytanie.
   Moim zdaniem rejestracja sp. z o.o. przez S24 przez zagraniczną spółkę może być problematyczna (bo spółka z innego obszaru prawnego).
   Do tego do rozważenia czy nie ma zakazu założenia sp. z o.o. przez inną jednoosobową sp. z o.o.

   A Pani jak myśli?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *