30
Kwi

Umowa spółki komandytowej. Elementy obowiązkowe. Siedziba spółki.

Masz podpisać umowę spółki komandytowej. Powinieneś więc wiedzieć, że jednym z obowiązkowych elementów takiej umowy, jest wskazanie firmy i siedziby spółki.

O firmie spółki komandytowej pisałem już tu.

O co chodzi z tą siedzibą? Siedziba spółki komandytowej to miejscowość. Nie konkretny adres, numer domu, lokalu, czy mieszkania. W umowie spółki wykazujesz np.: ,,Siedzibą spółki jest miasto Łódź.”

Dobrze, ale co to ma do rzeczy?

Adresu korespondencyjnego spółki, lokalu w którym będzie miała biuro nie musisz określać w umowie spółki komandytowej. I tak naprawdę lepiej byś tego nie robił.

– Dlaczego?

Pomyśl, co się stanie jak będziesz chciał ,,przeprowadzić” biuro spółki? Z jednego krańca miejscowości na inny, albo nawet w obrębie jednego budynku…. Jeśli adres masz wskazany w umowie, to przeprowadzka wiąże się ze zmianą umowy sp.k. A to oznacza, że czeka was wizyta u notariusza i wydatki z tym związane. Zakładam, że zawsze będziesz miał luz czasowy i komfort finansowy zmieszczenia przy zmianach w spółce kolejnej czynności i wydatku 🙂

Konkluzja:

Siedziba spółki to zawsze miejscowość. I to ją musisz wskazać w umowie spółki. Dla zaoszczędzenia pieniędzy i stresu, nie wskazuj adresu spółki w treści umowy spółki. O tym czym jest siedziba i jak ją określić powinien Cię poinformować przy jej podpisywaniu notariusz.

A wskazanie adresu spółki przy rejestracji i ew. zmiana tego adresu, to już zupełnie inna sprawa.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ola Kwiecień 26, 2019 o 13:59

A co w przypadku zmiany adresu ( nie siedziby) w obrębie tego samego miasta? Czy uchwałę muszą podpisać wszyscy wspólnicy? Czy jeśli spółka partnerska posiada zarząd lub wspólnikiem odpowiadającym w sposób nieograniczony za zobowiązania spółki komandytowej jest spółka kapitałowa, to uchwałę może podpisac prezes spółki kapitałowej?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Maj 8, 2019 o 07:38

@Ola
dziękuję za komentarz i pytanie. Uchwałę muszą podpisać wszyscy wspólnicy, chyba że co innego wynika z umowy spółki.
Jeśli chodzi o resztę pytań proszę o kontakt z kancelarią. Być może nie rozumiem pytania, ale pojawia się w nim spółka partnerska. Odpowiedź wymaga więcej szczegółów.

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: