Luty 2015 – czego szukaliście o spółkach komandytowych?
Trafiacie na moją stronę dzięki najróżniejszym zapytaniom. Poniżej lista kilku z zapytań z lutego 2015 r., czego szukaliście o spółkach komandytowych:
Ile czasu potrzeba na założenie i uruchomienie sp. z o.o. spółki komandytowej? – świetne pytanie. Jeśli masz przemyślane umowy obu spółek i sp. z o.o. i sp.k. , jesteś dogadany ze wspólnikami, to optymistyczny czas rejestracji przez KRS to 4 do 6 tygodni. Realistycznie 2 miesiące. Pesymistycznie przy błędach i brakach formalnych może i 6 miesięcy.
Naturalnie ten czas można dociskać i usiłować skracać, wstawiając do sp. k. sp. z o.o. w organizacji, albo rejestrować sp. z o.o. przez internet.
Spółka komandytowa – jeśli to pytanie zadałeś i czytasz to to znaczy że trafiłeś pod dobry adres 🙂 .
Ilu może być komplementariuszy – w teorii nieskończenie wiele. Barierą powinna być zdolność organizacyjnego działania i opanowania spółki i jej działania.
Rachunkowość spółki komandytowej – znów wydawało mi się to oczywiste, ale zaskakujecie mnie czasami zdziwieniem, że w komandytowej zawsze pełna księgowość. Tak z woli ustawodawcy niezależnie od obrotu spółka komandytowa prowadzi pełną księgowość.
Wzór podpisu, jak wygląda poświadczenie podpisu – jeśli chodzi o rejestrację spółek sprawa częściowo historyczna. Co to oznacza? Wzory podpisów są i jeszcze przez lata będą mieszkały w aktach rejestrowych wielu spółek. Obecnie nie ma obowiązku składania wzoru podpisów wspólników, czy członków organów. Zastąpiły je oświadczenia o adresie.Dla jednych to kontrowersyjne, dla innych koniec z fikcją. Ile razy sprawdzałeś w KRS-ie wzór podpisu kontrahenta, czy to aby on podpisał umowę?
Sporo z was z listach i komentarzach pyta o rejestrację sp.k. przez internet, szczególnie z udziałem sp. z o.o. Cóż, napiszę więcej jak opadnie kurz po nowej lepszej reformie KRS, albo jak dopracują w końcu system rejestracji……
„Obecnie nie ma obowiązku składania wzoru podpisów wspólników, czy członków organów. Zastąpiły je oświadczenia o adresie” – w przypadku członków organów chyba o zgodzie, a wspólnicy chyba nie muszą żadnych składać…?
Zgodą wspólnika jest podpisanie umowy spółki. Przy jej sporządzaniu notariusz odbiera oświadczenie o adresie wspólników i tyle.
Zbigniew Korsak