Czy umowa spółki komandytowej musi mieć paragrafy?
Wydaje się, że w umowie muszą być paragrafy i ustępy. Punkty i inne takie
Umowa spółki bez paragrafu? Jak to? Pomyślałem wyrwany z chwilowego zamyślenia. Niby oczywiste. Każdy tak robi. Zawsze się tak robiło.
Za oknem majaczyła porannie, ruchliwa ulica jednego z podwarszawskich miast.
Samochody jechały, ludzie spieszyli się w swojej codziennej krzątaninie, a prawnicy pracowali w pocie czoła.
Czysty schludny pokój. Na planie prostokąta. Na ścianach symetryczne linie malowania. Długi czarny równie idealnie prostokątnie stół, z wygodnymi krzesłami, tylko potęgował wrażenie porządku i symetrii.
Taki sam jaki panował w całej kancelarii notarialnej.
A siedzący za biurkiem, notariusz Sław Precyzyjny, powtórzył pytanie:
– Mecenasie może przy przedmiocie działalności dodać numerację. Dla ułatwienia ew. przyszłych zmian.
– Tak, naturalnie. Odparłem. Miał rację. Dzięki wieloletniej praktyce i dużym doświadczeniu, był kopalnią informacji, dotyczących robienia aktów notarialnych. Dobrze jest znać fachowca, do którego można zawsze zadzwonić po radę. Taki prawniczy telefon do przyjaciela – pomyślałem.
Trwało właśnie to coś, co prawnicy nazwalają czynnością notarialną. A zwykli śmiertelnicy, znajomości arkanów prawa pozbawieni, zobaczyli by jedynie dwóch Panów w garniturach, siedzących w pokoju, obłożonych dokumentami, przy czym jeden czyta coś z kartki drugiemu, a ten drugi śledzi tekst na swoim egzemplarzu kartki.
Miałem komfort. Stały klient udzielił mi pełnomocnictwa. Działałem sam. W imieniu jedynego wspólnika. A my z notariuszem, zgodnie z niezłomną wolą klienta, robiliśmy z umowy spółki jesień średniowiecza. Tak określiłby to filmowiec, albo miłośnik kina.
Na czym polega jesień średniowiecza z umową spółki? Uchylenie starej treści umowy i wprowadzenie nowego tekstu. Całkiem od nowa. A było tu co zmieniać.
Czy w umowie spółki, ba w jakiejkolwiek umowie, muszą być paragrafy, ustępy i inne takie?
Wydaje się, że tak. Jednak czy na pewno?
Istnieje ustawa o uchwalaniu aktów prawnych [A guzik prawda, bo pełna i prawidłowa nazwa brzmi o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych]. Tyle że ona reguluje co innego.
Próżno również szukać w kodeksie cywilnym redakcyjnych, edycyjnych i typograficznych, wymogów umowy. I całe szczęście.
Nie ma wymogu by w umowie były paragrafy, art., ustępy, czy inne dziwne określenia. Znaczy jednostki redakcyjne.
W tym momencie rozległ się tubalny niski chóralny głos, duchów pokoleń prawników.
CHÓR: Mamy kilkuset letnią, uświęconą i utrwaloną prawniczą tradycję sporządzania umów, a kolega wydziwia i wymyśla, że paragrafów w tekście nie trzeba!
Nie to że nie trzeba. Nie ma konieczności
To czy i jakie w umowie będą jednostki redakcyjne to wola tego kto podpisuje. Umowa bez punktów i paragrafów, pisana ciągiem, wierszowana, haiku, trzynasto-, czy inno- zgłoskowiec – nie ma różnicy. Tak samo wiąże i obowiązuje, jak z dopieszczonymi i wymuskanymi ustępami, punktami i innymi.
->Z.K. Swoją drogą napisać umowę poręczenia w formacie haiku – to dopiero wyzwanie!
W tym miejscu następuje przerwa techniczna, gdyż autor tekstu nieumiejętnie pijąc herbatę podaną przez przemiłą obsługę pociągu relacji Poznań Główny – Warszawa Centralna (Z. K. A może wysiądę na Zachodnim?), był i oblał się, całkiem nie chcąc.
Jednakże, jednostki redakcyjne w umowie są bardzo pomocne. Dlaczego:
- Porządkują umowę. Rozsądna numeracja, bez baroku adwokackiego ułatwia pracę na dokumencie
- Umożliwia szybkie odnalezienie określonych zobowiązań stron umowy i wskazanie ich innym osobom (stronom, biegłemu, innemu prawnikowi, sądowi)
- Bardzo upraszcza wprowadzenie zmian w umowie. Nie musisz przepisywać całego tekstu na nowo, tylko wskazujesz określone jednostki redakcyjne które zmieniasz
- A wyobraź sobie książkę bez numerów stron?
- Bo uświęcona prawnicza…
A Ty dlaczego używasz w umowie paragrafów, ustępów, punktów i innych jednostek redakcyjnych?
Zbigniew Korsak
radca prawny
Zdjęcie: Andrew Neel
***
Spółka komandytowa a osobowość prawna? Czy sp.k. jest osobą prawną?
Czy spółka komandytowa ma osobowość prawną?
Czy sp.k. jest osobą prawną?
Odpowiadając najkrócej [Czytaj dalej…]