Udzielenie pełnomocnictwa przez spółkę komandytową
Pełnomocnictwo udzielone przez spółkę komandytową?
Prawnik, czy praktyk zapyta: ,,W czym problem?”
Wiem że trafiłeś tu przez różne pytania zadawane przeglądarkom internetowym. Lista fraz które prowadziły do www.spkomandytowa.pl, jest dla mnie ciekawym źródłem tego czego szukasz. Jednym z takich pytań było właśnie udzielenie pełnomocnictwa przez spółkę komandytową.
Podstaw o prowadzeniu spółki komandytowej nigdy dość!
Udzielenie pełnomocnictwa przez spółkę komandytową
Jak to jest z tym pełnomocnictwem? Jest to rodzaj przedstawicielstwa.
Dobra wiadomość dla Ciebie jest taka, że spółka komandytowa może udzielić pełnomocnictwa.
Co jeszcze może Cię interesować?
- pełnomocnictwa w spółce komandytowej udzielają osoby uprawnione do reprezentacji spółki. Kto to będzie w danym wypadku, w określonej spółce, odszukasz w odpisie z KRS i umowie spółki.
- udziela się go w dowolny sposób. Tak można nawet ustnie. Wiedz jednak, że dla niektórych rodzajów czynności i rodzajów pełnomocnictwa wymagana jest forma szczególna (np.: pisemna, czy notarialna). Dodatkowo realia obrotu gospodarczego są takie, że pełnomocnictwa udziela się przynajmniej pisemnie. Dlaczego? Kwestia praktyczna. Pełnomocnik nie ma problemu w wykazaniu swojego umocowania. Wyobrażasz sobie jak pełnomocnik Twojej spółki ma coś załatwić w urzędzie powołując się na ustne pełnomocnictwo 🙂 ?
- istnieją różne rodzaje pełnomocnictw: Ogólne (musi być udzielone na piśmie), szczególne, czy rodzajowe.
- Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane.
Tyle podstaw.
Proste pełnomocnictwo jest w stanie napisać przeciętny śmiertelnik. W bardziej złożonych sprawach zaczyna być to ryzykowne. Warto to skonsultować, albo zlecić prawnikowi.
Jak udzielić pełnomocnictwa w spółce komandytowej?
Na tak ogólne pytanie, odpowiem ogólnie: Pełnomocnictwa w spółce komandytowej powinien udzielić na piśmie komplementariusz.
Pamiętaj jednak, że spółka komandytowa może mieć inną reprezentację, niż standardowe rozwiązanie przewidziane w kodeksie spółek handlowych.
Zbigniew Korsak
radca prawny
Photo by Cytonn Photography on Unsplash
***
Co się dzieje z KRS?
Wydaje się, że Krajowy Rejestr Sądowy powinien działać jak zwykle. A przy okazji to ile się czeka na wpis w KRS?
Jak potrzebuję ściągnąć/pobrać odpis z KRS mojego klienta, dłużnika, to wchodzę na stronę https://ems.ms.gov.pl/start klikam gdzie i jak trzeba i mam [Czytaj dalej…]
Ciekawy artykuł, właśnie mam być księgową spółki z o.o. komandytowej. Jak się Pan domyśla, komplementariuszem jest tu sp. z o.o. Więc jak to sformułować..?
Dobre i częste pytanie,
nie znam zasad reprezentacji tej konkretnej spółki, ale jeśli wspólnicy nie zmieniali nic większego w umowie spółki, to najprawdopodobniej pełnomocnictwa udziela sp. z o.o. z zaznaczeniem że działa jako komplementariusz określonej sp.k.
Zbigniew Korsak
Kto i w czyim imieniu powinien udzielić pełnomocnictwa do rejestracji spółki komandytowej? Spółka jeszcze nie istnieje, jako że wpis ma przecież charakter konstytutywny. Wszyscy wspólnicy (także komandytariusze) w imieniu swoim?
Dobre pytanie i całkiem poprawne wnioskowanie.
Odwracając je, kto inny mógłby go udzielić?
Mogliby go udzielić jedynie wspólnicy uprawnieni do reprezentacji. Oczywiście nie jako wspólnicy, ponieważ spółka w tym momencie nie istnieje. Ta sama uwaga tyczy się mojego poprzedniego wpisu. KRS rejestrował mi już spółki z pełnomocnictwem udzielonym przez wspólników bytu teoretycznie nieistniejącego, istnieje jednak możliwość trafienia na orzecznika szczególnie przywiązanego do formy.
Zatem stawia Pan na wszystkich wspólników czy też komplementariusza? oczywiście przy założeniu, że nie działają jako wspólnicy.
Złożyć wniosek o rejestrację spółki ma prawo i obowiązek każdy wspólnik (art. 26 par 3 k.s.h. w związku z art. 103 k.s.h.). Nie wnikając jak takie prawo czy obowiązek zmienia się wobec komandytariusza (moim zdaniem ma prawo, a nie obowiązek), ja biorę pełnomocnictwo od wspólników spółki. Wszystkich. Oszczędza czas, stres i dywagacje czy referendarz nie wymyśli braku.
Dzień dobry,
zamierzam niedługo założyć z wspólnikiem spółkę kom. i nasunęło nam się pytanie tego typu: czy osoby fizyczne, będące komandytariuszami sp. k., mogą w komplementariuszu (spółce zoo) pełnić funkcje zarządu? Czy trzeba na te funkcje powołać kogoś innego, osoby trzecie – nie będące komandytariuszami?
My chcielibyśmy być komandytariuszami i jednocześnie zarządem komplementariusza – czy to możliwe i dopuszczalne przez prawo w PL?
Pozdrawiam
Szanowny Panie,
w celu uzyskania porady prawnej proszę o kontakt.
Dane, w tym formularz są dostępne w zakładce ,,KONTAKT”.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak
Gdy jedynym komplementariuszem spółki komandytowej jest spółka z o.o. z prezesem uprawnionym do jednoosobowej reprezentacji to kto powinien reprezentować obie spółki w umowie zbycia nieruchomości między spółką z.o.o., a spółką komandytową?
Pełnomocnik, a najlepiej pełnomocnicy.
Dzień dobry,
Czy wspólnicy spółki komandytowej (Spółka z o.o. i komandytariusz) uchwała wspólników mogą udzielić komandytariuszowi pełnomocnictwa do prowadzenia operacyjnych spraw spółki komandytowej z wyłączeniem: zarządzania spółką komandytową, zaciągania jakichkolwiek zobowiązań i składania oświadczeń woli w imieniu spółki.
Dodam, że komandytariuszem i prezesem spółki z o.o., która jest komplementariuszem spółki komandytowej jest ta sama osoba.
@Barbara,
da radę to zrobić. Diabeł tkwi w szczegółach 🙂
W razie czego proszę o kontakt.
Zbigniew Korsak
Dziękuję. Zatem ok. Pytam, ponieważ w spółce jest też Pełnomocnik między innymi do zawierania umów z Prezesem komplementariusza i z komandytariuszem, a w umowie spółki jest mowa, że Prokury udziela komplementariusz. Pełnomocnik ten może udzielać innych pełnomocnictw. Taki jest zapis.
Jednak wydaje mi się, że odrębna uchwała wspólników (art 109 Ksh) jest poprawną i właściwą formą i nie będzie błędu jeśli wspólnicy na posiedzeniu wspólników podejmą taką uchwałę, bez względu na to, że Pełnomocnictw udziela komplementariusz.
Bez dokumentów i danych spółki odpowiedź na pytania to wróżenie.
A kiepski ze mnie wróżbita.
W razie pytań czy wątpliwości sugeruję pytanie e-mailowe.
Dane w zakładce kontakt.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak