Założenie spółki komandytowej przez internet.

Dzień 15 stycznia 2015 r. miał przejść do historii zakładania spółek.

Nareszcie przywiej założenia  spółki komandytowej przez internet, bez wychodzenia z domu stał się rzeczywistością! Tylko rejestracja konta, certyfikatu, kilka kliknięć i już prawie spółka zarejestrowana. Na fali euforii lektury nowego art. 106 [1] k.s.h. już spieszyłem sprawdzić jak przebiega procedura rejestracji i……

….w tym momencie się obudziłem.

…bolało.

Tak, dziś. W dniu 15 stycznia 2015 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw z 28 listopada 2014 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 4). Ba, nawet ministerstwo zdołało w porę opracować Projekt rozporządzenia (bieg nadany 7.01.2015 r.) i opublikować wczoraj ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 14 stycznia 2015 r. w sprawie określenia wzorców dotyczących spółki komandytowej udostępnionych w systemie teleinformatycznym. (Dz. U.  z 2015 r. poz. 70 ). Prace zamknęli w tydzień. Godne podziwu poświęcenie.

Brawo. Możemy sobie nawet przeczytać według jakiego wzorca można zawrzeć umowę spółki komandytowej przez internet. Urzędnicy i państwo stanęło na wysokości zadania i zdało egzamin.

Jeśli jednak ruszysz jak ja, sprawdzić na stronie https://ems.ms.gov.pl/start# jak przebiega internetowa rejestracja sp.k. to daruj sobie. Przynajmniej jakiś czas. Obowiązująca regulacja k.s.h. i możliwość wykorzystania wzorca obowiązują ….. teoretycznie?

Dlaczego?

Pewnie dlatego że ustawa i rozporządzenie nie wprowadziło wymogu terminowego wdrożenia działającego i sprawnego systemu informatycznego.Kiedy to poustawiają jak trzeba? Proszę czekać…

,,Wicie, rozumiecie, przynajmniej przepisy są na czas”. Tylko co z tego jak nie można z nich skorzystać?

Gdyby nie przyzwoitość i wykonywany zawód z chęcią dałbym upust temu co o tym myślę. Jak coś się robi, to powinno być to zrobione przyzwoicie i działać. Ministerstwo sprawiedliwości ma doświadczenia z wdrożenia S 24. Powinno to zminimalizować oczywiste i naturalne błędy początków działania SP.K. 24. O projekcie komandytowa przez internet mówiło się od lat. To wystarczające by postawić i przetestować działający system. A może się mylę?

Zwyczajnie mam dość popeliny i bylejakości jaka nas otacza…..

Widać piosenka Wojciecha Młynarskiego ,,Róbmy swoje” , mimo lat, zmiany ustroju, długo jeszcze będzie aktualna….

Tymczasem jeśli chcesz zarejestrować spółkę komandytową, czeka Cię nadal wycieczka do notariusza.

Podobne artykuły

 1. jakub pisze:

  Ja zadzwoniłem do rzecznika MS, ale nikt oczywiście nie podnosił tel. Napisałem maila, kiedy rejestracja będzie możliwa, ale nie mam odpowiedzi; też srogo się zawiodłem, bo tyle piany się biło na ten temat, a tu pupa

 2. jakub pisze:

  Już dziś można rejestrować, choć wydaje mi się, że system nie jest wolny od błędów, pozdrawiam
  Jakub

  • Faktycznie,
   opcja już jest. Nie wiem co za geniusz wymyślił trzy różne loginy i hasła. Dlaczego nie dało rady wykorzystać danych z S24? Albo pomyśleć że całość da radę spiąć w jedną całość, przynajmniej od strony logowania 🙂
   Oj będzie się działo.
   Dziękuję za czujność rewolucyjną i sygnał.
   Zbigniew Korsak

   • Ufff,
    rejestracja nie jest łatwa. Prostuję. Na sp.k. i sp.j wystarczy jeden login i hasło.
    🙂

    • Joanna pisze:

     Czy komuś z Państwa udało się zarejstrować spółkę komandytową przez internet już? ja właśnie rozpoczęłam próby i na razie nieskutecznie. Czy wystarczy zalogowanie się na stronie ms czy też trzeba założyć sobie konto na portalu epuap? Będę wdzięczna za wskazówki

     • Pani Joanno,
      trzeba się zarejestrować na stronie ms. Do założenia spółki potrzeby jest również albo profil zaufany na epuap, albo kwalifikowany podpis elektroniczny.
      Zbigniew Korsak

 3. jakub pisze:

  „Upupił” mnie Pan
  pozdrawiam
  J

 4. Sylwek pisze:

  Mam taki komunikat przy podpisywaniu umowy spółki komandytowej:

  Błąd wykonania podpisu. Nie odczytano certyfikatów do podpisywania. Umiesc karte kryptograficzna w czytniku

  Jak wcześniej czytałem,m wynika że Krajowa Izba Rozliczeniowa chce dostępu do danych, czy to znaczy że mając podpis z Certum nie założę spółki ?
  Jak poradzić sobie z tym błędem ?

  • Nie widzę całego przebiegu rejestracji, ale z opisu wygląda to na techniczny problem z podpisem elektronicznym.
   Czy korzysta Pan z bezpiecznego podpisu elektronicznego, czy z profilu zaufanego na ePUAPie?

  • Sylwester pisze:

   Witam, korzystam z bezpiecznego podpisu elektronicznego.
   Sam podpis elektroniczny działa poprawnie – wysyłam nim deklaracje PIT11 czy dokumenty ZUS DRA.
   Więc nie jest to sprawa techniczna po stronie sprzętu

   • Hmmm,
    sam korzystam z podpisu od lat. W zależności od programu, aplikacji, strony etc. do jakich go wykorzystuje (deklaracje PIT, US, ZUS, e-sąd, etc.) czasami miewam z nim problemy. Zazwyczaj okazują się to sprawy techniczne związane z zainstalowaniem, czy aktualizacją certyfikatu.
    Jeśli to nie sprawa techniczna po stronie podpisu, to może po stronie S 24?

 5. Tau20 pisze:

  Czy komuś udało się zarejestrować spółkę w nowym systemie?

  Kilka dni temu przeszłam przez wszystkie kroki, podpisałam podpisem elektronicznym dokumenty,opłaciłam i wysłałam wniosek – a teraz głucho sza, żadnej korespondencji ani wpisu w KRS. Gdyby nie wyciąg z konta pomyślałabym, że mi się przyśniło.

  System jest jak na razie fatalnie niedopracowany i możliwe jest jedynie podpisywanie dokumentów przy pomocy podpisu elektronicznego.

  • Faktycznie jeśli tak ma to działać, to słabo to wygląda.
   Sam sprawdzałem jedynie funkcjonalności i etapy rejestracji. Opornie ale działało.

   Dziękuję za informację i sygnał.

 6. Paweł pisze:

  Witam, czy możliwa jest rejestracja sp.k. w trybie S24 jeżeli komplementariuszem ma być sp. z o.o. Jeśli tak jak jak to technicznie wygląda? Pozdrawiam

  • Jeśli śledzi Pan komentarze, choćby na tym blogu, to system pozostawia sporo do życzenia.
   Z S24 (sp. z o.o. przez internet) był duży i jest problem, ponieważ nie ma możliwości jej założenia przez osobę prawną. Dlaczego? Pewnie z tej samej przyczyny dlaczego nie można zapisać w niej projektu umowy spółki i dokończyć później, czy dlaczego pierwsza wersja nie miała opcji przypomnij hasło.
   Odpowiadając na pytanie. Pomysł piękny. Sam chętnie bym to zarejestrował, bo i kilku klientów mam chętnych na szybkie postawienie sp. z o.o. sp.k. Choć ostatnie zlecenia powodują, że standardowe rozwiązania z proponowanego wzorca umowy sp.k. nie przystają do zamówień klientów.

   Od strony technicznej wydaje się to możliwe. Przy określaniu wspólników jest opcja osoba prawna i reprezentanci osoby prawnej.
   Nie przerabiałem w praktyce. Jak wyprostują bajzel z certyfikatami, chętnie sprawdzę.

  • Tau20 pisze:

   Jeszcze kilka dni temu wg systemu tak – w praktyce gorzej (błędnie generował się wniosek do KRS i Sąd go zwracał).

 7. Zyrith pisze:

  Niech to będzie podsumowaniem wszystkiego: (wiadomość od s24) „W chwili obecnej jest jedynie możliwość podpisywania podpisem kwalifikowanym Szafir. Trwają prace nad udostępnieniem innych podpisów kwalifikowanych oraz epuap. W chwili obecnej nie jesteśmy w stenie podać kiedy konkretnie to nastąpi. Prace trwają”.
  Cóż… bez komentarza.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *