Upadłość spółki komandytowej.

Ufff…. temat bardzo szeroki. A ja wiem, że Ty lubisz konkretne i zwięzłe wpisy. Bez nieczytelnej prawniczej nowomowy. A że upadłość sp.k. Cię interesuje wiem po zapytaniach i frazach po jakich tu trafiasz przez wujka googla.

Największą górę przenosi się zaczynając od małego kamyczka. Dlatego postaram się temat upadłości spółki komandytowej podzielić na mniejsze części.

Podstawowy uproszczony podział to upadłość likwidacyjna (likwidujemy spółkę i przedsiębiorstwo) i upadłość układowa (dłużnik ma szansę na porozumienie z wierzycielami).

Jakie skutki ma upadłość sp.k. dla spółki?

 1. Pierwszą i najbardziej dolegliwym skutkiem ogłoszenia upadłości spółki komandytowej jest rozwiązanie spółki. Tak, upadłość jest formą śmierci dla spółki. To dotyczy upadłości likwidacyjnej. Spółka będzie wykreślona z KRS na wniosek syndyka po ukończeniu upadłości.
 2. Wygasa każda prokura udzielona przez spółkę;
 3. Majątek spółki staje się masą upadłości, z której syndyk, ew. nadzorca sądowy  wspólnie ze wspólnikami ma zaspokoić wierzycieli spółki.

W razie upadłości likwidacyjnej:

 • wspólnicy tracą kontrolę nad spółką. Masą upadłości zarządza syndyk;
 • wierzyciele nie mogą prowadzić egzekucji z majątku masy upadłości;
 • w nazwie spółki powinien pojawić się dodatek ,,w upadłości likwidacyjnej;

W razie upadłości układowej:

 • w zależności od decyzji sądu upadłościowego wspólnicy mogą sprawować ,,zarząd własnynad masą upadłości pod kontrolą nadzorcy sądowego, albo będzie go sprawował samodzielnie nadzorca sądowy;
 • w nazwie spółki powinien pojawić się dodatek ,,w upadłości układowej”;

Tyle podstawy podstaw. W kolejny z wpisów napiszę kilka słów więcej co oznacza upadłość spółki komandytowej dla jej wierzycieli.

Podobne artykuły

2 Komentarze do tego wpisu post

 1. Wojciech pisze:

  Witam serdecznie! Mam pytanie – w spółkach zoo udziałowcy z udziałami poniżej 10% nie widnieją w ogólnodostępnym KRS. Czy w spółce komandytowej również istnieje tego typu zjawisko, np. w odniesieniu do komandytariuszy?
  Pozdrawiam i gratuluje ciekawego bloga!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *