Spółka komandytowa. Co to jest suma komandytowa?
Spółka komandytowa obok swoich nieocenionych zalet organizacyjnych i podatkowych ma jeszcze jedną niepowtarzalną rzecz. Słowniczek słów dziwnych, które są Ci potrzebne do jej obsługi.
O komplementariuszu i komandytariuszu przeczytasz w początkowych wpisach.
W uzupełnieniu galerii komandytowych osobliwości dziś – suma komandytowa.
Co to za twór?
Jakaś pierwsza myśl?
Suma komandytariuszy w spółce?
Fani polskiej myśli prawnej i czytania k.s.h. zacytują Ci stosowne przepisy [1]…. tylko po co Ci to?
A w bardziej przystępnych słowach? Co to takiego?
- zakres odpowiedzialności danego komandytariusza, za długi spółki. Określony konkretną sumą pieniężną. W praktyce jest to gotówka, sprzęt, maszyny, prawa, wynalazki, nieruchomości, etc. (wkład) jakie zgodnie z umową spółki, komandytariusz ma wnieść do spółki komandytowej. Nimi odpowiada wobec jej wierzycieli. Wnieść, znaczy przenieść na nią własność. Potocznie dać do spółki;
- jeśli komandytariusz dotrzyma umowy i wniesie do spółki to co uzgodniliście, nie odpowiada niczym więcej za jej długi. Właśnie te rzeczy/pieniądze/prawa to maksymalna odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki komandytowej, naturalnie pod pewnymi warunkami (o nich innym razem);
I to w skrócie najistotniejsze cechy sumy komandytowej. Z dodatkowych rzeczy jakie powinieneś o niej wiedzieć jako przyszły albo obecny wspólnik spółki komandytowej to:
- macie obowiązek określenia sumy komandytowej w umowie spółki. Dodatkowo będzie ona ujawniona w odpisie z rejestru przedsiębiorców KRS waszej spółki (o tym jak czytać wydruki z KRS poświęcę w przyszłości kilka wpisów);
- jeśli jako komandytariusz nie wniesiesz do spółki w całości wkładu (sumy komandytowej) na jaką się umówiliście, odpowiadasz za długi spółki różnicą pomiędzy tym co rzeczywiście wniosłeś, a tym co miałeś wnieść.
Jaki z tego wniosek? Jeśli komandytariusz wniesie do spółki w całości to na co się umówiliście, to na tym kończy się jego ryzyko. To kolejny niedostrzegany plus spółki komandytowej.
Ciekawy prawda?
[1] art. 105 pkt 5) k.s.h. suma komandytowa – oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli.