13
Mar

Spółka komandytowa a osobowość prawna? Czy sp.k. jest osobą prawną?

Czy spółka komandytowa ma osobowość prawną?

Czy sp.k. jest osobą prawną?

Odpowiadając najkrócej – nie.

Spółka komandytowa nie  jest osobą prawną. Należy do tak zwanych jednostek organizacyjnych które nie mają osobowości prawnej, ale mają zdolność prawną.

Skomplikowane?

Nie przejmuj się. Nie musisz wgłębiać się w wykład prawa cywilnego dotyczącego osób fizycznych, prawnych i tych ,,jednostek organizacyjnych”. Jeśli przemawiają do Ciebie porównania biologiczne, zdolność/osobowość prawna spółki komandytowej jest jak świnka morska. Ani to świnka, ani morska.

Dla praktycznej strony działania Twojej spółki komandytowej jest to bez większego znaczenia. Prowadząc sprawy sp.k. jako komplementariusz, podpisujesz normalnie umowy, wystawiasz faktury, zatrudniasz, zwalniasz, sprzedajesz, kupujesz, dostajesz zapłatę – robisz biznes.

A kiedy i gdzie zaczyna mieć to znaczenie?

  • Teoretyk opowie Ci o „organach spółki”. Nie nie chodzi o śledzionę, czy płuca spółki. Osoba prawna działa przez organy (np: zarząd). W sp.k. nie organów.
  • Za długi osoby prawnej odpowiedzialność ponosi….. osoba prawna. Inni, jak na przykład członkowie zarządu osoby prawnej, tylko w wyjątkowych sytuacjach i tylko gdy ustawodawca o tym zdecydował.
  • Za długi w spółce komandytowej w całości odpowiada komplementariusz. Pisałem o tym tu.
  • PODATKI ;-). Póki co sp.k. nie podlega opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych (CIT).

Co warto byś zapamiętał z tego wpisu?

  1. Spółka komandytowa nie jest osobą prawną. Ma zdolność prawną;
  2. Brak osobowości prawnej:
  • nie powoduje, że sp.k. jest gorszym rodzajem spółki;
  • ma skutek w zakresie odpowiedzialności za długi spółki;
  • daje tarczę podatkową. Dochód na poziomie spółki nie jest opodatkowany.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michal Październik 13, 2015 o 21:20

Witam,
mam problem związany z brakiem osobowości prawnej spółki komandytowej. Otóż wydział komunikacji w Ożarowie Mazowieckim odmówił rejestracji pojazdu, którego właścicielem jest spółka komandytowa, twierdząc, że podmiot bez osobowości prawnej nie może być wpisany jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym. Chciałbym zapytać, czy zna Pan podobne przypadki i czy wiem Pan, jaką drogą przekonać urząd, że się myli.
Pozdrawiam
Michał Kociankowski

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Październik 14, 2015 o 12:09

Pięknie.
Bareja by tego lepiej nie wymyślił.
Nie znam podobnych przypadków z problemami sp.k. z rejestracją pojazdu (znam inne…).
Jak przekonać urząd że się myli? Teoretycznie powinien otrzymać Pan na piśmie decyzję odmowną zarejestrowania z podaniem uzasadnienia. Od niej służy odwołanie.
Ale to tylko teoria, bo w praktyce najczęściej wygląda to tak że petent wystając przed okienkiem w wydziale komunikacji otrzymuje informację ustną od urzędnika, że się nie da i że nie zarejestruje.
Jeśli ma Pan decyzję na piśmie proszę o kontakt. Zobaczymy czy i co da się zrobić.

Sam jak rejestrowałem swój motocykl byłem świadkiem jak w okienku obok, Pan otrzymał od Pani z okienka wykład, że mu nie zarejestruje samochodu, bo umowa „kupna” z którą przyszedł jest nieważna bo nie ma daty….

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: