Co się dzieje z KRS?

Ile się czeka na wpis w KRS

Ile się czeka na wpis w KRS?

Wydaje się, że Krajowy Rejestr Sądowy powinien działać jak zwykle. A przy okazji to ile się czeka na wpis w KRS?

Jak potrzebuję ściągnąć/pobrać odpis z KRS mojego klienta, dłużnika, to wchodzę na stronę https://ems.ms.gov.pl/start klikam gdzie i jak trzeba i mam.

Tymczasem…

Co się dzieje z KRS?

Co się dzieje z KRS?

Taki obrazek możesz zobaczyć jeśli próbujesz pobrać odpis z KRS. Przynajmniej dziś od 12:00. Wcześniej i to już od 13 marca 2018 r. strona wyświetlała komunikat o pracach serwisowych, które miały potrwać do 15 marca 2018 r. do 7:00 rano. Później godzinę przesunięto do 12:00.

Co się stało z KRS-em?

Zmiany, Panie zmiany i to duże. Aktualnie dodano funkcjonalność do zgłaszania dokumentów finansowych drogą elektroniczną. W taki sam sposób prawdopodobnie będzie można przeglądać złożone dokumenty finansowe.

Całość zmian przepisów ustawy o KRS zmierza w kierunku pełnej cyfryzacji postępowania o wpis. Łącznie z obowiązkiem składania wniosków tylko drogą elektroniczną. Jeśli czas i zlecenia klientów pozwolą – popełnię o tym w najbliższym czasie wpis. Jeśli jesteś niecierpliwy, znajdziesz o tym bez problemu informację w internecie. W tym również u kolegów prawników-blogerów.

Niestety aktualnie elektronizacja i cyfryzacja przypomina bardziej elektryfikację.

Wyłączenie KRS na dwa dni robocze spowodowało to, że po włączeniu serwery otrzymały masę wyszukiwań. Odebrały to jako atak hakerski i… działają jak działają. Czyli nie działają. System jest przeciążony. No i nie wiadomo kiedy to zacznie działać.

Całkiem przypadkiem cała operacja zmian w działaniu KRS pogłębiła spore zaległości w rozpoznawaniu wniosków o wpis w KRS i rejestrację.

W okolicach przełomu czerwca i lipca 2018 r. czeka nas fala zgłaszania pierwszych sprawozdań w wersji elektronicznej. Spodziewam się sporej nerwówki i chaosu. Wszyscy musimy się tego nauczyć na nowo. Jeśli jesteś członkiem zarządu sp. z o.o. albo obowiązkowo składasz sprawozdanie finansowe, to już dziś wyrób sobie profil zaufany. Będzie potrzebny!

A jeśli bezradnie szukasz ile się czeka na wpis w KRS, to uspokoję Cię.

Długo.

I lepiej już było.

A ty ile czekasz na swój wpis w KRS?

Zbigniew Korsak
radca prawny

Photo by Christin Hume on Unsplash

***

Tekst jednolity umowy spółki

Tekst jednolity umowy spółki.

O co z nim chodzi? Czym jest tekst jednolity umowy spółki?

Taki dokument trzeba złożyć w KRS w wypadku każdej zmiany umowy spółki. Nawet jeśli zmieniliście niewielką część umowy [Czytaj dalej…]

Podobne artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *