2
Lip

Co i komu grozi za niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS?

Co i komu grozi za niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS?

Jeśli prowadzisz spółkę komandytową to do 30 czerwca miałeś czas na zatwierdzenie sprawozdania finansowego sp.k. za poprzedni rok obrotowy.

W terminie 15 dni od jego zaakceptowania masz obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS. Uwaga! Nie tylko sprawozdania. O szczegółach przeczytasz tu.

Ale…

czasami zdarza się tak…

obowiązkiem, niby obowiązkiem….

czasami coś zwyczajnie wypadnie, no i….

Co Ci grozi jeśli nie złożysz sprawozdania finansowego w termie?

Nasz nieszczęsny ustawodawca [1] przewidział następujące kary za:

  • niesporządzenie sprawozdania finansowego: grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 2, albo obie z tych kar łącznie.
  • niezłożenie sprawozdania finansowego do ogłoszenia, niezłożenie sprawozdania w KRS: kara grzywny albo ograniczenia wolności.

Pamiętaj! Kara nie spadnie na spółkę. Zresztą jak niby ograniczyć wolność albo zamknąć w więzieniu spółkę? 🙂 W dodatku całą?

Za zaniechanie spełnienia obowiązków związanych ze sprawozdaniem finansowym spółki odpowiada ,,kierownik jednostki”. W spółce komandytowej będą to komplementariusze.  Skazujący wyrok ujawniony zostaje w Krajowym Rejestrze Karnym.

Inną dolegliwością jaka może spotkać za brak złożenia sprawozdania jest tak zwane postępowanie przymuszające [2] przez KRS.

Sąd rejestrowy jeśli stwierdzi, że obowiązkowe dokumenty (sprawozdanie finansowe, uchwała etc.)nie zostały złożone, mimo że upłynął do tego termin, wezwie komplementariuszy do ich złożenia w terminie 7 dni. Brak reakcji i złożenia dokumentów będzie skutkował karą grzywny:

  • Jednorazowa wielkość grzywny może wynieść nawet do 10 000,00 zł.
  • Sąd może ponawiać grzywnę.
  • Jeśli jej dwukrotne nałożenie jest nieskuteczne, grzywna może być wyższa, jednak ich suma nie może przekraczać 1 000 000,00 zł.

Sroga kara! Czy stosowana?

Osobiście kilkukrotnie spotkałem się zarówno z wymierzeniem przez sąd karny kary pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywien w celu przymuszenia w wypadku zaniechania przez zarząd, albo wspólników spółki złożenia sprawozdania finansowego do KRS oraz zastosowaniem grzywny w celu przymuszenia przez KRS. Jednak były to niewielkie kary.

Jaka płynie z tego nauczka? Lepiej pamiętaj o obowiązku złożenia sprawozdania finansowego 🙂

[1] art. 77 i art. 79 ustawy o rachunkowości tekst jednolity z 30.01.2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 330).

[2] art. 24 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym tekst jednolity z 18.07.2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1203).

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: