Co i komu grozi za niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS?

Co i komu grozi za niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS?

Jeśli prowadzisz spółkę komandytową to do 30 czerwca miałeś czas na zatwierdzenie sprawozdania finansowego sp.k. za poprzedni rok obrotowy.

W terminie 15 dni od jego zaakceptowania masz obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS. Uwaga! Nie tylko sprawozdania. O szczegółach przeczytasz tu.

Ale…

czasami zdarza się tak…

obowiązkiem, niby obowiązkiem….

czasami coś zwyczajnie wypadnie, no i….

Co Ci grozi jeśli nie złożysz sprawozdania finansowego w termie?

Nasz nieszczęsny ustawodawca [1] przewidział następujące kary za:

  • niesporządzenie sprawozdania finansowego: grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 2, albo obie z tych kar łącznie.
  • niezłożenie sprawozdania finansowego do ogłoszenia, niezłożenie sprawozdania w KRS: kara grzywny albo ograniczenia wolności.

Pamiętaj! Kara nie spadnie na spółkę. Zresztą jak niby ograniczyć wolność albo zamknąć w więzieniu spółkę? 🙂 W dodatku całą?

Za zaniechanie spełnienia obowiązków związanych ze sprawozdaniem finansowym spółki odpowiada ,,kierownik jednostki”. W spółce komandytowej będą to komplementariusze.  Skazujący wyrok ujawniony zostaje w Krajowym Rejestrze Karnym.

Inną dolegliwością jaka może spotkać za brak złożenia sprawozdania jest tak zwane postępowanie przymuszające [2] przez KRS.

Sąd rejestrowy jeśli stwierdzi, że obowiązkowe dokumenty (sprawozdanie finansowe, uchwała etc.)nie zostały złożone, mimo że upłynął do tego termin, wezwie komplementariuszy do ich złożenia w terminie 7 dni. Brak reakcji i złożenia dokumentów będzie skutkował karą grzywny:

  • Jednorazowa wielkość grzywny może wynieść nawet do 10 000,00 zł.
  • Sąd może ponawiać grzywnę.
  • Jeśli jej dwukrotne nałożenie jest nieskuteczne, grzywna może być wyższa, jednak ich suma nie może przekraczać 1 000 000,00 zł.

Sroga kara! Czy stosowana?

Osobiście kilkukrotnie spotkałem się zarówno z wymierzeniem przez sąd karny kary pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywien w celu przymuszenia w wypadku zaniechania przez zarząd, albo wspólników spółki złożenia sprawozdania finansowego do KRS oraz zastosowaniem grzywny w celu przymuszenia przez KRS. Jednak były to niewielkie kary.

Jaka płynie z tego nauczka? Lepiej pamiętaj o obowiązku złożenia sprawozdania finansowego 🙂

[1] art. 77 i art. 79 ustawy o rachunkowości tekst jednolity z 30.01.2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 330).

[2] art. 24 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym tekst jednolity z 18.07.2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1203).

Podobne artykuły

4 Komentarze do tego wpisu post

  1. Edyta pisze:

    Panie Zbigniewie, a co robić w sytuacji przekształcenia spółki jawnej w z o.o. spółkę komandytową? Składać sprawozdanie za jawną czy nie składać? Nr KRS jawnej już nie będzie, a spółka komandytowa nie istniała w roku za który sprawozdanie powinna złożyć jawna. Zastanawiamy się nad tym z biurem biegłych rezydentów i nikt nie ma pewności jak postąpić.

    • @Edyta
      dziękuję za pytanie.
      Mam niepełne informacje by udzielić odpowiedzi. Najpierw podstawy:
      Sp z o.o. sp.k. jeśli powstała z przekształcenia ze spółki jawnej to nadal ta sama spółka. Ta sama jednostka gospodarcza. Z tego wynika również to że ma ten sam NIP i REGON.
      Zmieniła się tylko forma prawna.
      Czy należy składać sprawozdanie za sp.j. ?
      Tego nie wiem.
      Jaką sp.j. prowadziła rachunkowość? Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, czy pełne księgi?
      Czy pełną rachunkowość zaczęto prowadzić od dnia przekształcenia?
      A to tylko kilka podstawowych pytań : )
      Jeśli są Państwo zainteresowani pomocą prawną -> zapraszam do zakładki kontakt.

      Pozdrawiam
      Zbigniew Korsak

      • Edyta pisze:

        Prowadziliśmy pełną rachunkowość, do KRS składaliśmy sprawozdania finansowe i opinię biegłego. Jesteśmy właśnie w trakcie przekształcania i od początku stycznia planujemy być już spółką komandytową. Ilu prawników tyle opinii, biuro biegłych rewidentów nie wie czy powinniśmy przeprowadzić badanie bo będzie inny KRS, NIP i REGON pozostają, nie zamykamy ksiąg…

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *