Spółka komandytowa – co to jest? Część I

Co to jest spółka komandytowa? Jeśli zadasz takie pytanie prawnikowi usłyszysz zapewne definicję i przepis  [1]. Wujek google odeśle Cię do historii i szczegółowego opisu spółki.

A co to jest ta spółka komandytowa w bardziej zrozumiały sposób?

Krótko i treściwie: spółka komandytowa to sposób prowadzenia twojego biznesu i firmy. Potrzebujesz do tego oprócz siebie, przynajmniej jednego wspólnika. Może nim być (i często bywa) inna spółka lub koleżanka, kolega który ma albo pomysł i zapał, albo kapitał jako paliwo dla waszego biznesu.

Przynajmniej jeden z was za długi (zobowiązania) spółki odpowiada całym swoim majątkiem. Nazywa się go komplementariuszem.

Przynajmniej jeden z was za długi spółki odpowiada tylko do wysokości sumy komandytowej. Taki wspólnik nazywa się komandytariuszem.

Tyle w żołnierskich słowach. Naturalnie to tylko wstęp. Dalszy opis spółki komandytowej, w tym kto jest kim, jak i za co odpowiada, jakie są jego zadania i uprawnienia – znajdziesz w kolejnych wpisach.

Zapewne masz dużo pytań co do Twojego biznesu, lub spółki komandytowej. Jeśli nie chcesz czekać na kolejne wpisy, albo musisz rozwiązać konkretny problem – napisz do mnie.

 [1] ,,Art. 102 kodeksu spółek handlowych

Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *