– Ile trwa rejestracja spółki komandytowej?

Bardzo często słyszę od Ciebie właśnie takie pytanie. Ulubioną odpowiedzią prawnika jest – To zależy. Tyle że to niewiele Ci powie. Zwłaszcza kiedy razem ze wspólnikami przebieracie nogami, by podpisywać umowy, zamawiać towary, sprzedawać. Spółka potrzebna jest już!

Ile trwa rejestracja sp.k.? Albo po prostu spółki?

Jeśli macie przemyślany pomysł, komplet dokumentów, umowę spółki, ustawione inne puzzle (finansowanie, przejęcie umów, kredytów, lokal, pracowników etc.) to od chwili złożenia wniosku o rejestrację do KRS, jej wpisanie powinno zając sądowi około dwóch tygodni. POWINNO. Nie znaczy, że tak będzie w każdym wypadku.

Pamiętaj jednak, że:

  • Krajowy Rejestr Sądowy, na przełomie czerwca i lipca każdego roku ma szczyt obłożenia. Jest zalewany sprawozdaniami finansowymi. Jeśli przyjdzie wam rejestrować spółkę w tym okresie, potrwa to zapewne dłużej [1].
  • Wydziały KRS w Polsce są nierównomiernie obłożone pracą. Duże ośrodki (zwłaszcza Warszawa) siłą rzeczy pracują wolniej.  Rejestracja może przebiec szybciej w mniejszym ośrodku.
  • Sama rejestracja sp.k., to jeden z ostatnich etapów stworzenia spółki. Większa część układanki pod tytułem: ,,Moja wymarzona spółka komandytowa” powinna być poskładana wcześniej, przynajmniej od strony formalnej. Nie chcesz przecież pracować na prowizorce – prawda?
  • Bywają wypadki, gdy z niewiadomych przyczyn prawidłowy wniosek o rejestrację spółki może utknąć w trybach KRS na długie tygodnie, przechodzące czasami w miesiące. Dlaczego? A bo referendarz jest na urlopie, zmienił się referendarz etc.

[1] Nie jest to jednak regułą. Udało mi się kiedyś zarejestrować sp. z o.o. w Warszawie w 7 dni, składając wniosek 25 czerwca, czyli w teoretycznym szczycie wpływu wniosków do KRS.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *