Problemy z rejestracją ,,starych wniosków” w KRS po zmianach.

Dochodzą do mnie smutne pogłoski związane z ostatnimi zmianami w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pisze o tym między innymi radca prawny Błażej Sarzalski o niedziałającym systemie S24.

W czym problem?

Ktoś znów nie pomyślał….. i nie bardzo wiadomo jak technicznie rozpoznać i wprowadzić do zmienionego systemu informatycznego wnioski o rejestrację złożone przed 1.12.2014 r.

Dlaczego? System teleinformatyczny KRS jest przystosowany do nowych przepisów. Nie ma technicznej możliwości zarejestrowania zmian po staremu.Nawet jeśli referendarz chce wydać postanowienie jak Pan Bóg przykazał i orzeknie, że zmianę, czy spółkę trzeba wpisać, to system nie ma tego jak przyjąć. A on nie napisze postawienia, bo generuje je system na podstawie wprowadzonych do niego danych.

Całość absurdalnej sytuacji dopełnia to że zgodnie z prawem, do zdecydowanej części wniosków złożonych przed 1.12.2014 r. stosuje się stare przepisy, a referendarz sądowy rozpoznający wniosek o wpis spółki w KRS nie ma podstawy do wezwania wnioskodawcy o uzupełnienie braków formalnych, czy dostosowanie wniosku do nowych przepisów, przez np:  złożenie wniosku na nowych formularzach.

,,Jaka piękna katastrofa!” może powiedzieć ktoś złośliwy. Wymyślą coś….

A jakie konsekwencje może to mieć dla Ciebie?

Jeśli złożyłeś wniosek o wpis spółki, ewentualnie zmianę wpisu w KRS przed 1.12.2014 r. i do tego dnia nie został on rozpoznany no to….. musisz poczekać.

Wiem, nie jest pewnie Ci do śmiechu jeśli wpis w KRS na który czekasz decyduje o skuteczności zmiany, albo powstaniu spółki. Nie wspominam o następstwach biznesowych …

Oburzające?

Nie, zwyczajnie smutne….

Pora chyba szukać kupy tych kamieni o których wspominał współczesny klasyk…

Jeśli będę miał nowe wieści o działaniu KRS po zmianach, dam znać.

Podobne artykuły

 1. Aż chciałoby się dopisać na końcu: a poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć 🙂

 2. W sam punkt.
  Znów ustawodawca będzie bohatersko walczył z problemami które sam stworzył.

 3. Marcin pisze:

  A gdyby cofnąć wniosek złożony przed 1 grudnia, złożyć nowy wniosek i wnieść o zaliczenia załączników i opłat ze starego do nowego wniosku?

 4. Bogdan pisze:

  Witam
  Akcja z niedziałającym poprawnie systemem jest celowa. KRS chce wnioski o przekształcenie „przenieść” na nowy rok. Ja złożyłem wniosek na nowych formularzach 1 grudnia i do dziś (18-12-2014r.) spółka nie jest przekształcona. Moja sprawa ciągle jest w weryfikacji. Z informacji jakie otrzymałem w KRS to nowy system nie weryfikuje NIp i regon. Uważam to za celowe działanie. Może ktoś wie ile czasu po zmianie przepisów z (1-12-2014r.) ma KRS na rozpatrzenie wniosku.

  • Panie Bogdanie,
   dziękuję za komentarz i podzielenie się się wiedzą.
   Wnioski dotyczące przekształceń, zwłaszcza przekształceń ze spółek kapitałowych w osobowe to inna kategoria spraw. W kilku sytuacjach, gdy zmieniały się przepisy podatkowe i kończyła się preferencja określonego rozwiązania (np: dla spółek komandytowo-akcyjnych), im bliżej wejścia zmiany w życie tym dziwnym trafem KRS wolniej rejestrowało przekształcenia, albo robiło to po zmianie w przepisach.
   W tym przełomie ,,sezonów” podatkowych taka preferencja kończy się dla kapitałów zapasowych.
   Przypadek? Może?
   Przecież to niemożliwe żeby organ władzy wykonawczej jakim jest minister finansów naciskał na władzę sądowniczą, by ta za szybko nie rejestrowała przekształceń spółek w imię ochrony interesów budżetu państwa, czyż nie?

   Odnośnie Pańskiego pytania: art. 20 a ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym : ,, Wniosek o wpis sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie 7 dni od daty jego wpływu do sądu.”
   Tylko to jest termin instrukcyjny. I niewiele można zrobić, jeśli termin jest przekroczony.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *