Zmiana umowy spółki komandytowej.
Zmiana umowy spółki komandytowej.
Ale po co niby masz ją zmieniać? Przecież wpisaliście tam co trzeba. A przynajmniej tak myśleliście. Aż do pewnej
zaskakującej,
niespodziewanej i
nagłej chwili,
kiedy okazało się, że………
Twoja umowa spółki musi być zmieniona…
Bez paniki 🙂 To się zdarza i nie jest czymś wyjątkowym.
A kiedy zajdzie potrzeba zmiany umowy twojej sp.k.? Nic co raz uczyniłeś w biznesie (no prawdopodobnie prawie nic), nie będzie stałe i wieczne. Podobnie będzie z Twoją umową spółki komandytowej. Na 90% będziesz ją musiał kiedyś ze wspólnikami zmienić. Przyczyny będą różnorodne:
- zmiana PKD. A że masz je wpisane w umowie, a że wesoła ekipa z GUS zmieniła klasyfikację, to musisz zmienić umowę spółki. Dlaczego? Bo TAK! Mojej sympatii do PKD, GUS i celowości wpisywania przedmiotu działalności do umowy spółki po kodach PKD dałem wyraz tu;
- normalna zmiana przedmiotu działalności. Stwierdziliście, że chcecie robić coś nowego, albo zrezygnować ze starej działalności;
- zmiana przedmiotu działalności wymuszona przepisami podatkowymi, lub zmianą ich stosowania – temat rzeka, rozwinę w przyszłości;
- Ty, lub któryś ze wspólników doczytaliście coś w k.s.h. związanego ze spółką po śmierci wspólnika, zajęciu udziału, wypowiedzeniu spółki etc., co przeoczyliście na starcie i…. chcecie teraz to zmienić;
- Zmiana składu osobowego sp.k.;
I wiele, wiele innych.
,,Czy mogę zmienić umowę spółki komandytowej?”
Tak, możesz. W każdym czasie. Zasadą ogólną jest to, że jej zmiana wymagana jest zgoda wszystkich wspólników, chyba że w umowie spółki określiliście to inaczej.
,,Jak mogę zmienić umowę sp.k.?„
Najpierw musicie wiedzieć co i jak zmienić. Następnie czeka was wycieczka ze wspólnikami do notariusza. Tak, zmiana umowy spółki komandytowej musi być dokonana w formie aktu notarialnego. A notariusz nie zrobi tego za darmo…..
,,Od kiedy zmiana umowy sp.k. jest skuteczna?”
Oj, ważne pytanie. Zwłaszcza jeśli zależy wam na szybkiej zmianie. Właśnie chcesz ,,klepnąć” jakiś dochodowy interes i musisz go przeprowadzić przez Twoją spółkę komandytową, ale do tego musisz rozszerzyć jej PKD. Albo zmieniasz skład osobowy sp.k.
Odpowiedź dla mnie jest jednoznaczna. Zmiana umowy spółki komandytowej jest skuteczna i wiążąca prawnie od chwili zarejestrowania zmiany w spółce przez sąd rejestrowy. Nie od podpisania zmiany umowy przez wspólników, czy złożenia w KRS wniosku o zmianę wpisu.
Uwaga to jest moje osobiste zdanie.
Dla części prawników kontrowersyjne. Musisz wiedzieć, że istnieje pogląd przeciwny dominujący w praktyce sądów. Zgodnie z nim zmiana umowy spółki komandytowej będzie skuteczna z chwilą podpisania umowy, a nie z chwilą wpisu zmiany przez KRS! Szerzej pisałem o tym tu. Polecam wpis i dyskusję pod nią.
Podsumowanie:
Projektując umowę spółki, warto przemyśleć nie tylko to co będzie się działo przez pierwszy rok, czy pięć lat jej działania. Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich zmian na rynku i w przepisach prawa, skutkujących koniecznością zmiany umowy sp.k. Jednak takie sytuacje jak:
- Śmierć wspólnika sp.k.;
- Wypowiedzenie umowy sp.k.;
- Zmiana wspólnika sp.k.;
możesz przewidzieć już na starcie. Pamiętaj, że k.s.h. daje wspólnikom spore pole manewru do wyboru i decyzji. Jeśli tego nie uregulujesz po swojemu, dostaniesz rozwiązanie od naszego nieszczęsnego ustawodawcy. Czy będzie ono dobre? Oj, nie zawsze…..
Wybór należy do Ciebie. Albo spółka komandytowa z indywidualnymi rozwiązaniami dostosowanymi do potrzeb Twoich, Twoich wspólników i biznesu jaki robicie, albo standardowe rozwiązanie rodem z ulicy Wiejskiej i gabinetów profesorskich tworzących k.s.h. Nie muszą być one złe, ale czy pasują do twoich planów?
Co wybierasz?
Post edytowany i uzupełniony 25.06.2014 r. dzięki komentarzom czytelników bloga (anaka@gmail.com oraz Pana Mikołaja). Dziękuję za inspirację i motywację do pracy!
Mam pytanie, czy zmiana umowy spółki komandytowej (chodzi o zmianę siedziby) musi być w formie uchwały wspólników zaprotokołowanej przez notariusza, czy może aktu notarialnego, w którym wspólnicy oświadczą, że zmieniają umowę spółki czy też może w formie aneksu do aktu notarialnego – umowy spółki?
Pani Joanno,
dziękuję za komentarz i pytanie. Częściową odpowiedź ma Pani tu:
https://spkomandytowa.pl/umowa-spolki-komandytowej-elementy-obowiazkowe-siedziba-spolki/
zmiana siedziby to zmiana umowy spółki. A to wymaga aktu notarialnego.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak
Witam,
Panie Zbigniewie, a czy w przypadku, gdy w umowie spółki jest napisane, że zmiany umowy spółki mozna dokonać większością głosów, to czy przy zmianach tj. udział w zyskach, zakres obowiazkow poszczegolnych osob, podniesienie sumy komandytowej itp. też jest to ważne? Czy można komuś zmniejszyć zyski w spółce większoscią głosów? Czy wymaga to zgody wspólnika, którego owa zmiana dotyczy?
Z góry dziekuję za odpowiedź!
Dziękuję za ciekawe pytanie.
Sprawa dotyczy granicy możliwości zmiany postanowień umowy w stosunku do tego co proponuje k.s.h.
Moim zdaniem jeśli się wspólnicy tak umówili, to można zmieniać umowę spółki większością głosów (pytanie jak mierzone?).
Zbigniew Korsak
Witam, dziekuje za odpowiedz!
Paragraf brzmi dokładnie tak :
„Zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników podjętej z udziałem wszystkich wspólników. Do zmiany umowy nie jest jednak wymagana zgoda
wszystkich wspólników, a uchwała może być podjęta bezwzględną większością głosów.”
Wspólników jest 3, w tym jeden komandytariusz. Co jak dwóch komplementariuszy zadecyduje o obniżeniu udziałów komandytariusza lub o zwiększeniu jego odpowiedzialności finansowej? Bez jego zgody? Mogą to zrobić?
Co proponuje w tej sprawie k.s.h.?
Pani Moniko,
to już jest indywidualna porada, a nie ogólne rozważania. Proszę o kontakt – dane w zakładce kontakt.
Zbigniew Korsak
Witam
Chcę wnieść przedsiębiorstwo do spółki komandytowej ze spółki z o.o. Rozumiem, że musi być uchwała NZW sp. z o.o. o wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki komandytowej (tyt. przystąpienia nowego wspólnika) i uchwała wspólników o zmianie umowy sp. komandytowej (tyt. przystąpienia nowego wspólnika). Mam wątpliwość, która uchwała powinna być pierwsza. Czy pierwszą uchwałę powinna podjąć spółka komandytowa o przyjęciu nowego wspólnika ( z wkładem przedsiębiorstwa) a później sp. z o.o. podejmuje uchwałę o wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki komandytowej ? A może kolejność nie ma znaczenia ?
pozdrawiam
Piotr
Dziękuje za komentarz.
Tak tu kolejność ma znaczenie, choć można to zrobić na kilka sposobów. Decydująca może być również treść umów spółek.
Jeśli jest Pan zainteresowany pomocą w tej sprawie, proszę o kontakt.
Zbigniew Korsak
krotkie pytanie dwu braci spółka komandytowa jeden jest komandytariuszem a drugi komplementariuszem chcą się zamienić czyli komandytariusz chce być komplementariszem a komplemetariusz komandytariuszem czy jest to możliwe
@Ewelina
Dzięki za pytanie. Ciekawa operacja. Moim zdaniem możliwe. Choć sam nie robiłem jeszcze takiej zmiany.
A czy bracia mają takie samo nazwisko?
Zbigniew Korsak