Zmiana umowy spółki komandytowej.

Ale po co niby masz ją zmieniać? Przecież wpisaliście tam co trzeba. A przynajmniej tak myśleliście. Aż do pewnej

zaskakującej,

niespodziewanej i

nagłej chwili,

kiedy okazało się, że………

Twoja umowa spółki musi być zmieniona…

Bez paniki 🙂 To się zdarza i nie jest czymś wyjątkowym.

A kiedy zajdzie potrzeba zmiany umowy twojej sp.k.? Nic co raz uczyniłeś w biznesie (no prawdopodobnie prawie nic), nie będzie stałe i wieczne. Podobnie będzie z Twoją umową spółki komandytowej. Na 90% będziesz ją musiał kiedyś ze wspólnikami zmienić. Przyczyny będą różnorodne:

  • zmiana PKD. A że masz je wpisane w umowie, a że wesoła ekipa z GUS zmieniła klasyfikację, to musisz zmienić umowę spółki. Dlaczego? Bo TAK! Mojej sympatii do PKD, GUS i celowości wpisywania przedmiotu działalności do umowy spółki po kodach PKD dałem wyraz tu;
  • normalna zmiana przedmiotu działalności. Stwierdziliście, że chcecie robić coś nowego, albo zrezygnować ze starej działalności;
  • zmiana przedmiotu działalności wymuszona przepisami podatkowymi, lub zmianą ich stosowania – temat rzeka, rozwinę w przyszłości;
  • Ty, lub któryś ze wspólników doczytaliście coś w k.s.h. związanego ze spółką po śmierci wspólnika, zajęciu udziału, wypowiedzeniu spółki etc., co przeoczyliście na starcie i…. chcecie teraz to zmienić;
  • Zmiana składu osobowego sp.k.;

I wiele, wiele innych.

,,Czy mogę zmienić umowę spółki komandytowej?”

Tak, możesz. W każdym czasie. Zasadą ogólną jest to, że jej zmiana wymagana jest zgoda wszystkich wspólników, chyba że w umowie spółki określiliście to inaczej.

,,Jak mogę zmienić umowę sp.k.?

Najpierw musicie wiedzieć co i jak zmienić. Następnie czeka was wycieczka ze wspólnikami do notariusza. Tak, zmiana umowy spółki komandytowej musi być dokonana w formie aktu notarialnego. A notariusz nie zrobi tego za darmo…..

,,Od kiedy zmiana umowy sp.k. jest skuteczna?”

Oj, ważne pytanie. Zwłaszcza jeśli zależy wam na szybkiej zmianie. Właśnie chcesz ,,klepnąć” jakiś dochodowy interes i musisz go przeprowadzić przez Twoją spółkę komandytową, ale do tego musisz rozszerzyć jej PKD. Albo zmieniasz skład osobowy sp.k.

Odpowiedź dla mnie jest jednoznaczna. Zmiana umowy spółki komandytowej jest skuteczna i wiążąca prawnie od chwili zarejestrowania zmiany w spółce przez sąd rejestrowy. Nie od podpisania zmiany umowy przez wspólników, czy złożenia w KRS wniosku o zmianę wpisu.

Uwaga to jest moje osobiste zdanie.

Dla części prawników kontrowersyjne. Musisz wiedzieć, że istnieje pogląd przeciwny dominujący w praktyce sądów. Zgodnie z nim zmiana umowy spółki komandytowej będzie skuteczna z chwilą podpisania umowy, a nie z chwilą wpisu zmiany przez KRS! Szerzej pisałem o tym tu. Polecam wpis i dyskusję pod nią.

Podsumowanie:

Projektując umowę spółki, warto przemyśleć nie tylko to co będzie się działo przez pierwszy rok, czy pięć lat jej działania. Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich zmian na rynku i w przepisach prawa, skutkujących koniecznością zmiany umowy sp.k. Jednak takie sytuacje jak:

  1. Śmierć wspólnika sp.k.;
  2. Wypowiedzenie umowy sp.k.;
  3. Zmiana wspólnika sp.k.;

możesz przewidzieć już na starcie. Pamiętaj, że k.s.h. daje wspólnikom spore pole manewru do wyboru i decyzji. Jeśli tego nie uregulujesz po swojemu, dostaniesz rozwiązanie od naszego nieszczęsnego ustawodawcy. Czy będzie ono dobre? Oj, nie zawsze…..

Wybór należy do Ciebie. Albo spółka komandytowa z indywidualnymi rozwiązaniami dostosowanymi do potrzeb Twoich, Twoich wspólników i biznesu jaki robicie, albo standardowe rozwiązanie rodem z ulicy Wiejskiej i gabinetów profesorskich tworzących k.s.h. Nie muszą być one złe, ale czy pasują do twoich planów?

Co wybierasz?

Post edytowany i uzupełniony 25.06.2014 r. dzięki komentarzom czytelników bloga (anaka@gmail.com oraz Pana Mikołaja). Dziękuję za inspirację i motywację do pracy!

Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

  1. joanna pisze:

    Mam pytanie, czy zmiana umowy spółki komandytowej (chodzi o zmianę siedziby) musi być w formie uchwały wspólników zaprotokołowanej przez notariusza, czy może aktu notarialnego, w którym wspólnicy oświadczą, że zmieniają umowę spółki czy też może w formie aneksu do aktu notarialnego – umowy spółki?

  2. Monika pisze:

    Witam,
    Panie Zbigniewie, a czy w przypadku, gdy w umowie spółki jest napisane, że zmiany umowy spółki mozna dokonać większością głosów, to czy przy zmianach tj. udział w zyskach, zakres obowiazkow poszczegolnych osob, podniesienie sumy komandytowej itp. też jest to ważne? Czy można komuś zmniejszyć zyski w spółce większoscią głosów? Czy wymaga to zgody wspólnika, którego owa zmiana dotyczy?

    Z góry dziekuję za odpowiedź!

    • Dziękuję za ciekawe pytanie.
      Sprawa dotyczy granicy możliwości zmiany postanowień umowy w stosunku do tego co proponuje k.s.h.
      Moim zdaniem jeśli się wspólnicy tak umówili, to można zmieniać umowę spółki większością głosów (pytanie jak mierzone?).

      Zbigniew Korsak

      • Monika pisze:

        Witam, dziekuje za odpowiedz!
        Paragraf brzmi dokładnie tak :
        „Zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników podjętej z udziałem wszystkich wspólników. Do zmiany umowy nie jest jednak wymagana zgoda
        wszystkich wspólników, a uchwała może być podjęta bezwzględną większością głosów.”
        Wspólników jest 3, w tym jeden komandytariusz. Co jak dwóch komplementariuszy zadecyduje o obniżeniu udziałów komandytariusza lub o zwiększeniu jego odpowiedzialności finansowej? Bez jego zgody? Mogą to zrobić?
        Co proponuje w tej sprawie k.s.h.?

  3. Piotr pisze:

    Witam
    Chcę wnieść przedsiębiorstwo do spółki komandytowej ze spółki z o.o. Rozumiem, że musi być uchwała NZW sp. z o.o. o wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki komandytowej (tyt. przystąpienia nowego wspólnika) i uchwała wspólników o zmianie umowy sp. komandytowej (tyt. przystąpienia nowego wspólnika). Mam wątpliwość, która uchwała powinna być pierwsza. Czy pierwszą uchwałę powinna podjąć spółka komandytowa o przyjęciu nowego wspólnika ( z wkładem przedsiębiorstwa) a później sp. z o.o. podejmuje uchwałę o wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki komandytowej ? A może kolejność nie ma znaczenia ?
    pozdrawiam
    Piotr

    • Dziękuje za komentarz.
      Tak tu kolejność ma znaczenie, choć można to zrobić na kilka sposobów. Decydująca może być również treść umów spółek.
      Jeśli jest Pan zainteresowany pomocą w tej sprawie, proszę o kontakt.

      Zbigniew Korsak

  4. EWELINA pisze:

    krotkie pytanie dwu braci spółka komandytowa jeden jest komandytariuszem a drugi komplementariuszem chcą się zamienić czyli komandytariusz chce być komplementariszem a komplemetariusz komandytariuszem czy jest to możliwe

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *