Zbycie ,,udziału” w spółce komandytowej. [PODATKI]

Cudzysłów nie jest przypadkowy. Jak pewnie wiesz, w sp.k. nie ma udziału wspólnika, jak jest to w spółce z o.o.

Jest to coś co prawniczy puryści językowi nazywają ogółem praw i obowiązków wspólnika. Dla uproszczenia i skrótu nazywam to ,,udziałem”.

Można go sprzedać. Uzyskany w ten sposób dochód trzeba opodatkować.

Spotkałem kiedyś pytanie dotyczące jak osoba prawna która sprzedała swój ogół praw i obowiązków w sp.k. ma określić datę uzyskania przychodu. Fachowo w rachunkowości nazywa się to momentem rozpoznania przychodu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma osobnych regulacji dla takiej sytuacji.

Stosuje się zasady ogólne.

Zgodnie z nimi osoba prawna rozpoznaje przychód ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej w cenie rynkowej. Memoriałowo. Co to znaczy? W chwili zawarcia umowy sprzedaży. I to niezależnie czy otrzymała zapłatę ceny czy nie. Nie może być to data późniejsza niż wynikająca z zapłaty lub wystawienia faktury.

Trudno jest pisać o podatkach w sposób jasny i prosty. Wynika to częściowo ze skomplikowanej terminologi. To pogranicze rachunkowości i prawa.

Jeśli nie straszny Ci Level Hard języka.

Jeśli lubisz zdania wielokrotnie podrzędnie złożone.

Jeśli w dodatku nie obawiasz się wyzwań,

a chcesz poczytać o opisanym tu problemie w trudnym języku, zapraszam do przeczytania interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28.10.2015 r.  IBPB-1-3/4510-284/15/AB.

Podobne artykuły

4 Komentarze do tego wpisu post

  1. Karol pisze:

    Nie ma czegoś takiego jak moment rozpoznania przychodu. Jest moment uzyskania przychodu. Rozpoznać to można znajomego na ulicy. A memoriałowo wcale nie oznacza z chwilą zawarcia umowy, lecz z chwilą uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu.

  2. Hanna pisze:

    Jaki podatek płaci komandytariusz ( choć cała Społka jest społką Z o.o. Sp. Komandytową) który chce odsprzedaż swój udział dla drugiego Wspólnika Spółki (w działalności spółki ten kto chce sprzedaż jest na 19%-liniowym podatku) czy to może być zaliczone do dochodów z działalności taka sprzedaż?? i rozliczona na PIT-36L czy jak?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *