Styczeń 2015 – czego szukaliście o spółkach komandytowych?

,,Czego szukacie?” Tym ponadczasowym krótkim cytatem zaczynam comiesięczny wpis podsumowujący najciekawsze zapytania związane ze spółką komandytową, dzięki którym trafialiście do mojego blogu.

  • Czy w umowie spółki musi być pkd? Bardzo sensowne i dobre pytanie. Jeśli nie znasz mojej oceny PKD, to jeszcze raz przypomnę że moim zdaniem nie ma legalnego obowiązku wskazywania przedmiotu działalności spółki w jej umowie, dokładnie po kodach PKD. Pomijam spółki rejestrowane przez internet, które w wyniku zastosowanej procedury i wzorca umowy maja taki wymóg. Żaden znany mi przepis prawa nie nakłada na wspólników spółki komandytowej, przy zawieraniu umowy przed notariuszem konieczności wskazania w treści umowy spółki przedmiotu jej działalności przez podanie kodu PKD.
  • Upadłość spółki komandytowejW ostatnim okresie obserwuję znaczący wzrost zapytań dotyczących upadłości sp.k. Jest to zagadnienie na niejedną pracę magisterską, czy doktorską. Ludzie na hasło ,,UPADŁOŚĆ” zazwyczaj reagują strachem. Moim zdaniem może on wynikać z niewiedzy, albo powszechnych i obiegowych przekonań.
    Wracając do pytania. Tak spółka komandytowa może upaść. Nie robi tego sama z siebie, np.: uchwałą wspólników. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości wydaje Sąd Gospodarczy, będący czasami wyspecjalizowanym Wydziałem Sądu Rejonowego dla spraw upadłościowych i naprawczych.
    Skutki ogłoszenia upadłości sp.k.? Przynajmniej te najważniejsze to rozwiązanie spółki i wejście jej pozostałego majątku do masy upadłości, z której ma nastąpić zaspokojenie jej długów.
  • NIP nadawanie. Tu, przynajmniej w zakresie uzyskiwania NIP przez nowe spółki sporo się zmieniło. Po spięciu systemów informatycznych odpowiadających za KRS, NIP i REGON, przy rejestracji spółki są one nadawane i ujawniane w rejestrze przedsiębiorców automatycznie.
  • Spółka komandytowa przez internet. Tak. Od blisko dwóch tygodni możesz już założyć spółkę komandytową przez internet. ,,Wystarczy” mieć bezpieczny podpis elektroniczny, albo profil zaufany na ePUAP-ie. Niestety system uruchomiono z poślizgiem czasowym, okresowo był on wyłączany, a część z was którzy usiłowali przejść procedurę rejestracji natrafiała na problemy techniczne, w tym związane ze złożeniem podpisu.
    Taka rejestracja ma pewne minusy, takie jak choćby ograniczony wpływ na treść umowy spółki, czy możliwość wniesienia wkładów tylko w gotówce. Ale jest i daje przynajmniej teoretycznie możliwość szybkiej i tańszej rejestracji spółki komandytowej.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *