19
Maj

Zmiana umowy spółki komandytowej.

Zmiana umowy spółki komandytowej.

Ale po co niby masz ją zmieniać? Przecież wpisaliście tam co trzeba. A przynajmniej tak myśleliście. Aż do pewnej

zaskakującej,

niespodziewanej i

nagłej chwili,

kiedy okazało się, że………

Twoja umowa spółki musi być zmieniona…

Bez paniki 🙂 To się zdarza i nie jest czymś wyjątkowym.

A kiedy zajdzie potrzeba zmiany umowy twojej sp.k.? Nic co raz uczyniłeś w biznesie (no prawdopodobnie prawie nic), nie będzie stałe i wieczne. Podobnie będzie z Twoją umową spółki komandytowej. Na 90% będziesz ją musiał kiedyś ze wspólnikami zmienić. Przyczyny będą różnorodne:

  • zmiana PKD. A że masz je wpisane w umowie, a że wesoła ekipa z GUS zmieniła klasyfikację, to musisz zmienić umowę spółki. Dlaczego? Bo TAK! Mojej sympatii do PKD, GUS i celowości wpisywania przedmiotu działalności do umowy spółki po kodach PKD dałem wyraz tu;
  • normalna zmiana przedmiotu działalności. Stwierdziliście, że chcecie robić coś nowego, albo zrezygnować ze starej działalności;
  • zmiana przedmiotu działalności wymuszona przepisami podatkowymi, lub zmianą ich stosowania – temat rzeka, rozwinę w przyszłości;
  • Ty, lub któryś ze wspólników doczytaliście coś w k.s.h. związanego ze spółką po śmierci wspólnika, zajęciu udziału, wypowiedzeniu spółki etc., co przeoczyliście na starcie i…. chcecie teraz to zmienić;
  • Zmiana składu osobowego sp.k.;

I wiele, wiele innych.

,,Czy mogę zmienić umowę spółki komandytowej?”

Tak, możesz. W każdym czasie. Zasadą ogólną jest to, że jej zmiana wymagana jest zgoda wszystkich wspólników, chyba że w umowie spółki określiliście to inaczej.

,,Jak mogę zmienić umowę sp.k.?

Najpierw musicie wiedzieć co i jak zmienić. Następnie czeka was wycieczka ze wspólnikami do notariusza. Tak, zmiana umowy spółki komandytowej musi być dokonana w formie aktu notarialnego. A notariusz nie zrobi tego za darmo…..

,,Od kiedy zmiana umowy sp.k. jest skuteczna?”

Oj, ważne pytanie. Zwłaszcza jeśli zależy wam na szybkiej zmianie. Właśnie chcesz ,,klepnąć” jakiś dochodowy interes i musisz go przeprowadzić przez Twoją spółkę komandytową, ale do tego musisz rozszerzyć jej PKD. Albo zmieniasz skład osobowy sp.k.

Odpowiedź dla mnie jest jednoznaczna. Zmiana umowy spółki komandytowej jest skuteczna i wiążąca prawnie od chwili zarejestrowania zmiany w spółce przez sąd rejestrowy. Nie od podpisania zmiany umowy przez wspólników, czy złożenia w KRS wniosku o zmianę wpisu.

Uwaga to jest moje osobiste zdanie.

Dla części prawników kontrowersyjne. Musisz wiedzieć, że istnieje pogląd przeciwny dominujący w praktyce sądów. Zgodnie z nim zmiana umowy spółki komandytowej będzie skuteczna z chwilą podpisania umowy, a nie z chwilą wpisu zmiany przez KRS! Szerzej pisałem o tym tu. Polecam wpis i dyskusję pod nią.

Podsumowanie:

Projektując umowę spółki, warto przemyśleć nie tylko to co będzie się działo przez pierwszy rok, czy pięć lat jej działania. Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich zmian na rynku i w przepisach prawa, skutkujących koniecznością zmiany umowy sp.k. Jednak takie sytuacje jak:

  1. Śmierć wspólnika sp.k.;
  2. Wypowiedzenie umowy sp.k.;
  3. Zmiana wspólnika sp.k.;

możesz przewidzieć już na starcie. Pamiętaj, że k.s.h. daje wspólnikom spore pole manewru do wyboru i decyzji. Jeśli tego nie uregulujesz po swojemu, dostaniesz rozwiązanie od naszego nieszczęsnego ustawodawcy. Czy będzie ono dobre? Oj, nie zawsze…..

Wybór należy do Ciebie. Albo spółka komandytowa z indywidualnymi rozwiązaniami dostosowanymi do potrzeb Twoich, Twoich wspólników i biznesu jaki robicie, albo standardowe rozwiązanie rodem z ulicy Wiejskiej i gabinetów profesorskich tworzących k.s.h. Nie muszą być one złe, ale czy pasują do twoich planów?

Co wybierasz?

Post edytowany i uzupełniony 25.06.2014 r. dzięki komentarzom czytelników bloga (anaka@gmail.com oraz Pana Mikołaja). Dziękuję za inspirację i motywację do pracy!

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

joanna Czerwiec 3, 2014 o 12:47

Mam pytanie, czy zmiana umowy spółki komandytowej (chodzi o zmianę siedziby) musi być w formie uchwały wspólników zaprotokołowanej przez notariusza, czy może aktu notarialnego, w którym wspólnicy oświadczą, że zmieniają umowę spółki czy też może w formie aneksu do aktu notarialnego – umowy spółki?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Czerwiec 3, 2014 o 14:15

Pani Joanno,
dziękuję za komentarz i pytanie. Częściową odpowiedź ma Pani tu:
http://spkomandytowa.pl/umowa-spolki-komandytowej-elementy-obowiazkowe-siedziba-spolki/
zmiana siedziby to zmiana umowy spółki. A to wymaga aktu notarialnego.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Monika Lipiec 31, 2015 o 12:07

Witam,
Panie Zbigniewie, a czy w przypadku, gdy w umowie spółki jest napisane, że zmiany umowy spółki mozna dokonać większością głosów, to czy przy zmianach tj. udział w zyskach, zakres obowiazkow poszczegolnych osob, podniesienie sumy komandytowej itp. też jest to ważne? Czy można komuś zmniejszyć zyski w spółce większoscią głosów? Czy wymaga to zgody wspólnika, którego owa zmiana dotyczy?

Z góry dziekuję za odpowiedź!

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Lipiec 31, 2015 o 16:07

Dziękuję za ciekawe pytanie.
Sprawa dotyczy granicy możliwości zmiany postanowień umowy w stosunku do tego co proponuje k.s.h.
Moim zdaniem jeśli się wspólnicy tak umówili, to można zmieniać umowę spółki większością głosów (pytanie jak mierzone?).

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Monika Sierpień 4, 2015 o 09:43

Witam, dziekuje za odpowiedz!
Paragraf brzmi dokładnie tak :
„Zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników podjętej z udziałem wszystkich wspólników. Do zmiany umowy nie jest jednak wymagana zgoda
wszystkich wspólników, a uchwała może być podjęta bezwzględną większością głosów.”
Wspólników jest 3, w tym jeden komandytariusz. Co jak dwóch komplementariuszy zadecyduje o obniżeniu udziałów komandytariusza lub o zwiększeniu jego odpowiedzialności finansowej? Bez jego zgody? Mogą to zrobić?
Co proponuje w tej sprawie k.s.h.?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Sierpień 4, 2015 o 10:28

Pani Moniko,
to już jest indywidualna porada, a nie ogólne rozważania. Proszę o kontakt – dane w zakładce kontakt.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Piotr Styczeń 26, 2017 o 07:22

Witam
Chcę wnieść przedsiębiorstwo do spółki komandytowej ze spółki z o.o. Rozumiem, że musi być uchwała NZW sp. z o.o. o wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki komandytowej (tyt. przystąpienia nowego wspólnika) i uchwała wspólników o zmianie umowy sp. komandytowej (tyt. przystąpienia nowego wspólnika). Mam wątpliwość, która uchwała powinna być pierwsza. Czy pierwszą uchwałę powinna podjąć spółka komandytowa o przyjęciu nowego wspólnika ( z wkładem przedsiębiorstwa) a później sp. z o.o. podejmuje uchwałę o wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki komandytowej ? A może kolejność nie ma znaczenia ?
pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Styczeń 26, 2017 o 13:16

Dziękuje za komentarz.
Tak tu kolejność ma znaczenie, choć można to zrobić na kilka sposobów. Decydująca może być również treść umów spółek.
Jeśli jest Pan zainteresowany pomocą w tej sprawie, proszę o kontakt.

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

EWELINA Sierpień 13, 2017 o 12:03

krotkie pytanie dwu braci spółka komandytowa jeden jest komandytariuszem a drugi komplementariuszem chcą się zamienić czyli komandytariusz chce być komplementariszem a komplemetariusz komandytariuszem czy jest to możliwe

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Sierpień 16, 2017 o 09:29

@Ewelina
Dzięki za pytanie. Ciekawa operacja. Moim zdaniem możliwe. Choć sam nie robiłem jeszcze takiej zmiany.
A czy bracia mają takie samo nazwisko?

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: