29
Lip

Zbycie ,,udziału” w spółce komandytowej. [PODATKI]

Cudzysłów nie jest przypadkowy. Jak pewnie wiesz, w sp.k. nie ma udziału wspólnika, jak jest to w spółce z o.o.

Jest to coś co prawniczy puryści językowi nazywają ogółem praw i obowiązków wspólnika. Dla uproszczenia i skrótu nazywam to ,,udziałem”.

Można go sprzedać. Uzyskany w ten sposób dochód trzeba opodatkować.

Spotkałem kiedyś pytanie dotyczące jak osoba prawna która sprzedała swój ogół praw i obowiązków w sp.k. ma określić datę uzyskania przychodu. Fachowo w rachunkowości nazywa się to momentem rozpoznania przychodu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma osobnych regulacji dla takiej sytuacji.

Stosuje się zasady ogólne.

Zgodnie z nimi osoba prawna rozpoznaje przychód ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej w cenie rynkowej. Memoriałowo. Co to znaczy? W chwili zawarcia umowy sprzedaży. I to niezależnie czy otrzymała zapłatę ceny czy nie. Nie może być to data późniejsza niż wynikająca z zapłaty lub wystawienia faktury.

Trudno jest pisać o podatkach w sposób jasny i prosty. Wynika to częściowo ze skomplikowanej terminologi. To pogranicze rachunkowości i prawa.

Jeśli nie straszny Ci Level Hard języka.

Jeśli lubisz zdania wielokrotnie podrzędnie złożone.

Jeśli w dodatku nie obawiasz się wyzwań,

a chcesz poczytać o opisanym tu problemie w trudnym języku, zapraszam do przeczytania interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28.10.2015 r.  IBPB-1-3/4510-284/15/AB.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karol Lipiec 30, 2016 o 11:57

Nie ma czegoś takiego jak moment rozpoznania przychodu. Jest moment uzyskania przychodu. Rozpoznać to można znajomego na ulicy. A memoriałowo wcale nie oznacza z chwilą zawarcia umowy, lecz z chwilą uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Lipiec 30, 2016 o 14:09

Dziękuję za komentarz.
A czy przypadkiem nie myli Pan zasady memoriałowej z kasową?
Zbigniew korsak

Odpowiedz

Hanna Wrzesień 25, 2018 o 14:31

Jaki podatek płaci komandytariusz ( choć cała Społka jest społką Z o.o. Sp. Komandytową) który chce odsprzedaż swój udział dla drugiego Wspólnika Spółki (w działalności spółki ten kto chce sprzedaż jest na 19%-liniowym podatku) czy to może być zaliczone do dochodów z działalności taka sprzedaż?? i rozliczona na PIT-36L czy jak?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Październik 2, 2018 o 13:07

@Hanna
Bardzo dobre pytanie.
A jakie jest Pani zdanie i pomysł na odpowiedź na to pytanie?

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: