24
Paź

W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy kodeksu spółek handlowych.

W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy kodeksu spółek handlowych.

W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową spółki mają zastosowanie przepisy kodeksu spółek handlowych.

W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową spółki mają zastosowanie przepisy kodeksu spółek handlowych.

Wydaje się, że w każdej umowie musi być postanowienie, że w sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy kodeksu spółek handlowych. Albo kodeksu cywilnego.

Część prawników jest niereformowalna. Pomyślałem. I to całkowicie. Po co robić coś co nie ma najmniejszego sensu, tylko dlatego że tak się robi od lat? Ewentualnie od zawsze?

Właśnie czytałem skan aktu notarialnego umowy spółki komandytowej. Klient zawarł ją w związku z przekształceniem spółki jakie właśnie kończymy.

Klient, a konkretnie klienci, poszli sami do notariusza z projektami dokumentów, które im wcześniej przygotowałem.

Uchwała o przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową. Dodatkowo sama umowa sp.k. Do tego garść oświadczeń i innych dokumentów potrzebnych przy przekształceniu.

Wtem w umowie znalazłem czegoś czego nie było w projekcie. Nagle w kolejnym parafie wyskoczyło na mnie z zębiszczami nic-nie-znaczenia postanowienie:

W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy kodeksu spółek handlowych.

Padłem. Kolejny twórczy wkład własny notariusza do umowy.

A to do umowy stosuje się tylko kodeks spółek handlowych? Kodeksu cywilnego już nie? No dobra słaby przykład, bo akurat k.s.h. odsyła do przepisów k.c.

A ustawy o krajowym rejestrze sądowym to do umowy spółki się już nie stosuje? A prawa wekslowego, jeśli wkładem do spółki był weksel się nie stosuje?

Jeśli już być dokładnym to w takim punkcie umowy spółki trzeba by wymienić kilkadziesiąt ustaw które są stosowane do umowy spółki i relacji między wspólnikami. Np.: Ordynacja podatkowa, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych/prawnych, ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych etc.

A co jeśli takiego odesłania do k.s.h. w umowie spółki nie będzie? NIC! Umowa jeśli spełnia wymogi formalne, będzie wiązała wspólników. KRS wpisze spółkę i zarejestruje. A wszystko będzie grało i kolidowało.

Jestem gorącym zwolennikiem szanowania treści umowy, a przede wszystkim tych, którzy będą ją czytali. To przekłada się na to, że z umowy nie można robić śmietnika.

Dlatego nie lubię dodawania do umowy spółki postanowień które nic nie znaczą. I niczego nie wnoszą. A w szczególności słów bufonów typu: ,,niniejszy”.

A ty jakie masz zdanie o takich pustych postanowieniach w umowie spółki?

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. Wrzesień 4, 2018 o 13:15

Zgadzam się, że postanowienia tego typu są bez sensu.

Wersja kompromisowa: „W sprawach nieuregulowanych stosuje się przepisy Kodeksu spółek handlowych i inne przepisy powszechnie obowiązujące”

Kiedyś, jeszcze chyba na aplikacji rozkminialiśmy z wykładowcą od prawa cywilnego sens tego typu postanowień, względnie przepisywania Kodeksu spółek handlowych. Generalnie głosy „za” były następujące: umieszcza się tam tego typu postanowienia po to, aby albo napisać coś czarno na białym i aby wspólnicy nie musieli sięgać do KSH, albo żeby ich poinformować o tym, że KSH istnieje…

Nie świadczyło to chyba najlepiej o podejściu prawników do nie-prawników.

Głosy „przeciw” wskazywały na oczywisty bezsens takiego pustosłowia.

Z punktu widzenia notariusza może mieć sens pompowania umów takimi tekstami, bo płaci się mu za każdą stronę wypisów. Z punktu widzenia klienta warto chyba jednak być zwięzłym.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Wrzesień 4, 2018 o 17:11

Niestety takie puste odesłania i zapychanie umowy spotyka się wszędzie. A przy próbie wykreślenia przepisanych fragmentów kodeksu cywilnego, koledzy prawnicy zazwyczaj pomrukują. Co bardziej krewcy powarkują coś o tradycji i technice pisania umów.
Trudno kolegów przekonać, że to zbędne zaśmiecanie umowy.

Róbmy swoje 🙂
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

BEATA Październik 25, 2018 o 09:02

Otrzymałam dziś pismo z PGW Wody Polskie (instytucja ta miała zaopiniować projekt regulaminu dostarczania wody sporządzonego przez naszego Radcę Prawnego), w którym wniesiono uwagę do zastrzeżenia w regulaminie iż „w sprawach nie objętych niniejszym regulaminem mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawa a w szczególności ustawa…”. Stwierdzono, że „Tego typu zastrzeżenia dopuszczalne są jedynie w ramach aktów prawnych tego samego rzędu…” że zaprzecza to hierarchiczności przepisów źródeł prawa itd.
Pierwszy raz się z tym spotkałam, zamieszczanie tego typu zastrzeżeń było do tej pory wszechobecne we wszelkich umowach. I bezużyteczne?
Pozdrawiam
Beata

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Październik 25, 2018 o 14:10

@ Beata
Tak umieszczanie w umowie tego typu postanowień jest bezużyteczne. Równie dobrze można dopisać, że umowa jest sporządzona na papierze z drewna/papirusu/odzyskiwanego papieru.
Swoją drogą całkiem ciekawa jest ocena prawna Państwowego Gospodarstwa Wodnego 🙂 ‚Tego typu zastrzeżenia dopuszczalne są jedynie w ramach aktów prawnych tego samego rzędu…”

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: