1
Lip

Upadłość spółki komandytowej. Skutki dla spółki [UPADŁOŚĆ]

Upadłość spółki komandytowej.

Ufff…. temat bardzo szeroki. A ja wiem, że Ty lubisz konkretne i zwięzłe wpisy. Bez nieczytelnej prawniczej nowomowy. A że upadłość sp.k. Cię interesuje wiem po zapytaniach i frazach po jakich tu trafiasz przez wujka googla.

Największą górę przenosi się zaczynając od małego kamyczka. Dlatego postaram się temat upadłości spółki komandytowej podzielić na mniejsze części.

Podstawowy uproszczony podział to upadłość likwidacyjna (likwidujemy spółkę i przedsiębiorstwo) i upadłość układowa (dłużnik ma szansę na porozumienie z wierzycielami).

Jakie skutki ma upadłość sp.k. dla spółki?

  1. Pierwszą i najbardziej dolegliwym skutkiem ogłoszenia upadłości spółki komandytowej jest rozwiązanie spółki. Tak, upadłość jest formą śmierci dla spółki. To dotyczy upadłości likwidacyjnej. Spółka będzie wykreślona z KRS na wniosek syndyka po ukończeniu upadłości.
  2. Wygasa każda prokura udzielona przez spółkę;
  3. Majątek spółki staje się masą upadłości, z której syndyk, ew. nadzorca sądowy  wspólnie ze wspólnikami ma zaspokoić wierzycieli spółki.

W razie upadłości likwidacyjnej:

  • wspólnicy tracą kontrolę nad spółką. Masą upadłości zarządza syndyk;
  • wierzyciele nie mogą prowadzić egzekucji z majątku masy upadłości;
  • w nazwie spółki powinien pojawić się dodatek ,,w upadłości likwidacyjnej;

W razie upadłości układowej:

  • w zależności od decyzji sądu upadłościowego wspólnicy mogą sprawować ,,zarząd własnynad masą upadłości pod kontrolą nadzorcy sądowego, albo będzie go sprawował samodzielnie nadzorca sądowy;
  • w nazwie spółki powinien pojawić się dodatek ,,w upadłości układowej”;

Tyle podstawy podstaw. W kolejny z wpisów napiszę kilka słów więcej co oznacza upadłość spółki komandytowej dla jej wierzycieli.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Lipiec 24, 2015 o 20:38

Witam serdecznie! Mam pytanie – w spółkach zoo udziałowcy z udziałami poniżej 10% nie widnieją w ogólnodostępnym KRS. Czy w spółce komandytowej również istnieje tego typu zjawisko, np. w odniesieniu do komandytariuszy?
Pozdrawiam i gratuluje ciekawego bloga!

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Lipiec 25, 2015 o 12:56

Dziękuję za komentarz i pytanie.
W spółce komandytowej wszyscy wspólnicy są wpisywani i ujawniani w odpisie z KRS.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: