12
Sty

Udzielenie pełnomocnictwa przez spółkę komandytową.

Pełnomocnictwo udzielone przez spółkę komandytową? Prawnik, czy praktyk zapyta: ,,W czym problem?”

Wiem że trafiłeś tu przez różne pytania zadawane przeglądarkom internetowym. Lista fraz które prowadziły do www.spkomandytowa.pl, jest dla mnie ciekawym źródłem tego czego szukasz. Jednym z takich pytań było właśnie udzielenie pełnomocnictwa przez spółkę komandytową.

Podstaw o prowadzeniu spółki komandytowej nigdy dość!

Jak to jest z tym pełnomocnictwem? Jest to rodzaj przedstawicielstwa. Dobra wiadomość dla Ciebie jest taka, że spółka komandytowa może udzielić pełnomocnictwa. Co jeszcze może Cię interesować?

  • pełnomocnictwa w spółce komandytowej udzielają osoby uprawnione do reprezentacji spółki. Kto to będzie w danym wypadku, w określonej spółce, odszukasz w odpisie z KRS i umowie spółki.
  • udziela się go w dowolny sposób. Tak można nawet ustnie. Wiedz jednak, że dla niektórych rodzajów czynności i rodzajów pełnomocnictwa wymagana jest forma szczególna (np: pisemna, czy notarialna). Dodatkowo realia obrotu gospodarczego są takie, że pełnomocnictwa udziela się przynajmniej pisemnie. Dlaczego? Kwestia praktyczna. Pełnomocnik nie ma problemu w wykazaniu swojego umocowania. Wyobrażasz sobie jak pełnomocnik Twojej spółki ma coś załatwić w urzędzie powołując się na ustne pełnomocnictwo 🙂 ?
  • istnieją różne rodzaje pełnomocnictw: Ogólne (musi być udzielone na piśmie), szczególne, czy rodzajowe.
  • Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane.

Tyle podstaw. Proste pełnomocnictwo jest w stanie napisać przeciętny śmiertelnik. W bardziej złożonych sprawach zaczyna być to ryzykowne. Warto to skonsultować, albo zlecić prawnikowi.

Jak udzielić pełnomocnictwa w spółce komandytowej?

Na tak ogólne pytanie, odpowiem ogólnie: Pełnomocnictwa w spółce komandytowej powinien udzielić na piśmie komplementariusz.

Pamiętaj jednak, że spółka komandytowa może mieć inną reprezentację, niż standardowe rozwiązanie przewidziane w kodeksie spółek handlowych.

{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

julia Styczeń 14, 2015 o 22:43

Ciekawy artykuł, właśnie mam być księgową spółki z o.o. komandytowej. Jak się Pan domyśla, komplementariuszem jest tu sp. z o.o. Więc jak to sformułować..?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Styczeń 15, 2015 o 05:20

Dobre i częste pytanie,
nie znam zasad reprezentacji tej konkretnej spółki, ale jeśli wspólnicy nie zmieniali nic większego w umowie spółki, to najprawdopodobniej pełnomocnictwa udziela sp. z o.o. z zaznaczeniem że działa jako komplementariusz określonej sp.k.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Jakub Marzec 5, 2015 o 12:24

Kto i w czyim imieniu powinien udzielić pełnomocnictwa do rejestracji spółki komandytowej? Spółka jeszcze nie istnieje, jako że wpis ma przecież charakter konstytutywny. Wszyscy wspólnicy (także komandytariusze) w imieniu swoim?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Marzec 5, 2015 o 14:44

Dobre pytanie i całkiem poprawne wnioskowanie.
Odwracając je, kto inny mógłby go udzielić?

Odpowiedz

Jakub Marzec 5, 2015 o 14:57

Mogliby go udzielić jedynie wspólnicy uprawnieni do reprezentacji. Oczywiście nie jako wspólnicy, ponieważ spółka w tym momencie nie istnieje. Ta sama uwaga tyczy się mojego poprzedniego wpisu. KRS rejestrował mi już spółki z pełnomocnictwem udzielonym przez wspólników bytu teoretycznie nieistniejącego, istnieje jednak możliwość trafienia na orzecznika szczególnie przywiązanego do formy.

Zatem stawia Pan na wszystkich wspólników czy też komplementariusza? oczywiście przy założeniu, że nie działają jako wspólnicy.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Marzec 5, 2015 o 15:13

Złożyć wniosek o rejestrację spółki ma prawo i obowiązek każdy wspólnik (art. 26 par 3 k.s.h. w związku z art. 103 k.s.h.). Nie wnikając jak takie prawo czy obowiązek zmienia się wobec komandytariusza (moim zdaniem ma prawo, a nie obowiązek), ja biorę pełnomocnictwo od wspólników spółki. Wszystkich. Oszczędza czas, stres i dywagacje czy referendarz nie wymyśli braku.

Odpowiedz

Łukasz Kwiecień 25, 2015 o 09:48

Dzień dobry,
zamierzam niedługo założyć z wspólnikiem spółkę kom. i nasunęło nam się pytanie tego typu: czy osoby fizyczne, będące komandytariuszami sp. k., mogą w komplementariuszu (spółce zoo) pełnić funkcje zarządu? Czy trzeba na te funkcje powołać kogoś innego, osoby trzecie – nie będące komandytariuszami?

My chcielibyśmy być komandytariuszami i jednocześnie zarządem komplementariusza – czy to możliwe i dopuszczalne przez prawo w PL?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Kwiecień 30, 2015 o 01:02

Szanowny Panie,
w celu uzyskania porady prawnej proszę o kontakt.
Dane, w tym formularz są dostępne w zakładce ,,KONTAKT”.

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Agata Czerwiec 30, 2015 o 21:43

Gdy jedynym komplementariuszem spółki komandytowej jest spółka z o.o. z prezesem uprawnionym do jednoosobowej reprezentacji to kto powinien reprezentować obie spółki w umowie zbycia nieruchomości między spółką z.o.o., a spółką komandytową?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Lipiec 1, 2015 o 17:51

Pełnomocnik, a najlepiej pełnomocnicy.

Odpowiedz

Barbara Luty 17, 2016 o 13:27

Dzień dobry,
Czy wspólnicy spółki komandytowej (Spółka z o.o. i komandytariusz) uchwała wspólników mogą udzielić komandytariuszowi pełnomocnictwa do prowadzenia operacyjnych spraw spółki komandytowej z wyłączeniem: zarządzania spółką komandytową, zaciągania jakichkolwiek zobowiązań i składania oświadczeń woli w imieniu spółki.

Dodam, że komandytariuszem i prezesem spółki z o.o., która jest komplementariuszem spółki komandytowej jest ta sama osoba.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Luty 17, 2016 o 13:46

@Barbara,
da radę to zrobić. Diabeł tkwi w szczegółach 🙂
W razie czego proszę o kontakt.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Barbara Luty 17, 2016 o 18:44

Dziękuję. Zatem ok. Pytam, ponieważ w spółce jest też Pełnomocnik między innymi do zawierania umów z Prezesem komplementariusza i z komandytariuszem, a w umowie spółki jest mowa, że Prokury udziela komplementariusz. Pełnomocnik ten może udzielać innych pełnomocnictw. Taki jest zapis.
Jednak wydaje mi się, że odrębna uchwała wspólników (art 109 Ksh) jest poprawną i właściwą formą i nie będzie błędu jeśli wspólnicy na posiedzeniu wspólników podejmą taką uchwałę, bez względu na to, że Pełnomocnictw udziela komplementariusz.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Luty 17, 2016 o 19:20

Bez dokumentów i danych spółki odpowiedź na pytania to wróżenie.
A kiepski ze mnie wróżbita.
W razie pytań czy wątpliwości sugeruję pytanie e-mailowe.
Dane w zakładce kontakt.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: