18
Lip

Spółka, wspólnicy i zakaz działalności konkurencyjnej. Vol.2

W poprzednim wpisie opisałem historię relacji wspólników jakich wiele.

Jej dalszy ciąg nie jest aż tak istotny. Przynajmniej nie dla obowiązków wspólników o których chcę Ci dziś napisać.

Wspólnik spółki osobowej ma obowiązek powstrzymać się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami spółki.

Ale po co taki zakaz?

Jest to uzasadnione ochroną interesów spółki i pozostałych wspólników.

Co to tak naprawdę oznacza?

Wspólnik ma obowiązek dbania o interes spółki, współdziałania z pozostałymi wspólnikami w celu osiągnięcia celu jaki wskazali przy powstawaniu spółki. Działając w spółce, poznaje od podszewki specyfikę jej działalności, produkty, rynek etc. To cenna wiedza.

Dzięki niej wie jak i gdzie uderzyć by spółce zaszkodzić, albo zabrać jej rynek. Ustawodawca dostrzegając taką możliwość, nałożył na wspólników obowiązek lojalności wobec spółki i wspólników, wprowadzając nakaz powstrzymania się od działalności sprzecznej z interesami spółki.

Jak zakaz działalności konkurencyjnej wygląda w spółce komandytowej?

Z racji wyjątkowości sp.k., obowiązek powstrzymania się od działalności sprzecznej z interesami spółki nie obejmuje wszystkich wspólników. Nie dotyczy on komandytariuszy którzy nie mają prawa prowadzenia spółki lub jej reprezentowania. Uwaga umowa spółki komandytowej może uregulować to inaczej i objąć zakazem również takich komandytariuszy.

Wnioski:

  • zakaz działalności sprzecznej z interesami spółki w sp.k. dotyczy komplementariuszy oraz komandytariuszy mających prawo prowadzenia spółki lub jej reprezentowania;
  • umowa spółki komandytowej może takie obowiązki regulować odmiennie.

O tym:

Co można uznać za działalność wspólnika sprzeczną z interesami spółki?

Czy taki zakaz konkurencji wspólnika wobec spółki jest absolutny?

Co może zrobić spółka i pozostali wspólnicy z takim wspólnikiem konkurentem?

Przeczytasz w kolejnych wpisach!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: