3
Sty

Spółka komandytowa – co to jest? Część I

Co to jest spółka komandytowa? Jeśli zadasz takie pytanie prawnikowi usłyszysz zapewne definicję i przepis  [1]. Wujek google odeśle Cię do historii i szczegółowego opisu spółki.

A co to jest ta spółka komandytowa w bardziej zrozumiały sposób?

Krótko i treściwie: spółka komandytowa to sposób prowadzenia twojego biznesu i firmy. Potrzebujesz do tego oprócz siebie, przynajmniej jednego wspólnika. Może nim być (i często bywa) inna spółka lub koleżanka, kolega który ma albo pomysł i zapał, albo kapitał jako paliwo dla waszego biznesu.

Przynajmniej jeden z was za długi (zobowiązania) spółki odpowiada całym swoim majątkiem. Nazywa się go komplementariuszem.

Przynajmniej jeden z was za długi spółki odpowiada tylko do wysokości sumy komandytowej. Taki wspólnik nazywa się komandytariuszem.

Tyle w żołnierskich słowach. Naturalnie to tylko wstęp. Dalszy opis spółki komandytowej, w tym kto jest kim, jak i za co odpowiada, jakie są jego zadania i uprawnienia – znajdziesz w kolejnych wpisach.

Zapewne masz dużo pytań co do Twojego biznesu, lub spółki komandytowej. Jeśli nie chcesz czekać na kolejne wpisy, albo musisz rozwiązać konkretny problem – napisz do mnie.

 [1] ,,Art. 102 kodeksu spółek handlowych

Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: