22
Lut

Sp. z o.o. sp.k. w S 24. Zawarcie umowy sp.k. między zarządem sp. z o.o. a sp. z o.o. Przygód kilka ….

Zawarcie umowy spółki komandytowej między zarządem sp. z o.o. a sp. z o.o. W dodatku przez internet? W super nowoczesnym S24? Tym finansowanym ze środków łunijjnych. Acha…..

Może w dodatku przeczytałeś do tego art. 210 § 1¹ k.s.h. Pomyślałeś sobie, że uchwałę o powołaniu pełnomocnika, do zawarcia umowy z zarządem umowy spółki, która ma zostać zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, może być podjęta przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym?

Wolne żarty 😉

Zmartwię Cię. Pora zejść na ziemię.

Art. 210 § 1¹ k.s.h. jest martwy niewdrożony w życie….

Obecny system S24 nie ma takiej funkcjonalności. Brutalnie przekonał się o tym jeden z moich klientów. Chciał na szybko założyć spółkę komandytową ze swoją spółką z o.o. Klasycznie sam był w jej zarządzie i miał być wspólnikiem przyszłej spółki komandytowej. Dla większości prawników to oczywiste, że w umowach między zarządem spółki z o.o. a spółką, musi ją reprezentować pełnomocnik powołany przez zgromadzenie wspólników.

Cóż klient stwierdził, że nie będzie mi zlecał przygotowania umowy spółki komandytowej, uchwały wspólników spółki z o.o. o powołaniu wspólnika. Pośpiech? Oszczędność? Jego decyzja. Wolał to zrobić samodzielnie.

Na swoje nieszczęście hurtowo rejestrował w S24 dwie spółki komandytowe.

Szybko wrócił do mnie z czymś takim:

OddalenieTak. Nie przecieraj oczu. Postanowienie KRS o oddaleniu wniosku o wpis spółki komandytowej. W S24.

Przyczyna?

Nieprawidłowa reprezentacja spółki z o.o. przy zawieraniu umowy spółki komandytowej z własnym zarządem. To czego nie widać to stracona przez klienta kasa za opłaty sądowe związane z wnioskiem. I to podwójnie, bo od dwóch spółek, w dwóch wnioskach.

Już nawet nie winię referendarza, że powołany  art. 210 § 1¹ k.s.h. jest jedynie postulatem do informatyków. Może kiedyś stworzą funkcjonalność w S24?

Co z klientem? Kasa wydana, wnioski oddalone, spółek nie ma….4 sekundy filmu starczą za milion słów:

Tu wkroczyłem do akcji ja. Cel klienta? Szybka rejestracja sp. z o.o. sp.k. Klient nie dał się przekonać do udzielenia mi pełnomocnictwa. A przecież spółki mogłem założyć dla niego jako pełnomocnik wspólników.

Wybraliśmy wariant pośredni. S24 daje możliwość stworzenia umowy i dokumentacji spółki komandytowej przez internet i ich udostępnienia do edycji np: prawnikowi. I tak klient stworzył je samodzielnie. Następnie udostępnił mi je do edycji. Kilka drobnych poprawek w umowie. Zwłaszcza zmiany w tym kto kogo reprezentuje i kto ma być wspólnikiem. Podpisanie dokumentów, złożenie. I…. stało się. Spółka była zarejestrowana następnego dnia roboczego.

Klient był trochę zestresowany. Czas go cisnął do podpisania ważnych umów. No i trochę wkurzony. Stracił kilkaset zł na opłaty sądowe nie do odzyskania. Nauka kosztuje….

Najważniejsze, że pomogłem mu poskromić niesforne S24 i krnąbrny KRS. NIP-8 był już tylko formalnością. Planowane umowy podpisał na czas 🙂

Wniosek?

Panowie z S24 – ruszcie się i wcielcie w życie przepis który teoretycznie obowiązuje od 15.01.2015 r.

A jeśli chcesz spółkę zakładać samodzielnie? Zastanów się czy warto oszczędzać na profesjonalnej pomocy.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Artur Maj 18, 2017 o 02:03

„Chciał na szybko założyć spółkę komandytową ze swoją spółką z o.o. Klasycznie sam był w jej zarządzie i miał być wspólnikiem przyszłej spółki komandytowej. ”
Czy jeśli prezesem sp zoo jestem ja, a jest też wspólnik-członek zarządu to muszę w drodze uchwały zostać pełnomocnikiem czy mogę sam w s24 zarejestrować spólkę komandytową?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Maj 19, 2017 o 04:45

@Artur
Nie radzę próbować ani pierwszej, ani drugiej opcji.
Odpowiedzi ma Przynajmniej w kilku notkach w blogu.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: