15
Wrz

Sp. z o.o. sp.k. Powiązanie spółek. [PODATKI].

Dziś krótko.

1

Nie wiem czy śledzisz na bieżąco sprawę dokumentacji cen transferowych? Nawet nie wiem czy wiesz że powinieneś. Kogo w szczególności powinno to interesować:

  • Jeśli jesteś wspólnikiem kilku spółek;
  • Prowadzisz działalność gospodarczą i spółki jednocześnie;
  • Handlujesz ze spółkami swojej rodziny albo spółkami swoich wspólników;

W 90 % sytuacji na rynku zazwyczaj w sp. z o.o. sp.k. wspólnicy sp. z o.o. są jednocześnie wspólnikami sp.k.

I jest to normalne.

Powiedz mi jak często się zdarza,  że talkie spółki powiązane sobie coś sprzedają? Towar, usługi etc?

?

Jakie to ma znaczenie?

Ma. W podatkach dość istotne.

Jeżeli spółki są ze sobą powiązane i doszło między nimi do jakiś wydarzeń gospodarczych (po ludzku jedna coś sprzedała drugiej), to takie sytuacje z założenia są dla fiskusa podejrzane.

Czy każde?

Nie. Chodzi o takie sytuacje w których powiązanie skutkuje narzuceniem jednej ze stron niekorzystnych warunków. Takich które różnią się od spółek niezależnych od siebie. Ich następstwem musi być niewykazanie dochodu, albo zaniżenie dochodu przez jedną ze stron.

Jeśli chodzi o definicję powiązania podatników doszło do sporych zmian. Od 1 stycznia 2015 r. objęła ona spółki osobowe, w tym spółki komandytowe.

Jak by tego było mało, to od 1 stycznia 2017 r.  czekają nas kolejne zmiany.

Co jest najistotniejsze? Pamiętaj jeśli dokonujesz wymiany towarów, usług etc. między spółkami powiązanymi masz obowiązek prowadzenia dokumentacji cen transferowych.

Jest to tym ważniejsze, że Ministerstwo Finansów zapowiada przyglądanie się takim transakcjom.

Czy trzeba coś dodawać?

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: