Reprezentacja spółki. Jak czytać odpis z KRS?

Jak czytać odpis z KRS?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą to pewnie nie raz musiałeś podpisać umowę, lub załatwić formalności w urzędzie, banku etc. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to druga strona, urzędnik, pracownik banku, poczty zweryfikuje czy Ty to Ty, na podstawie dowodu osobistego ew. paszportu.

A co jeśli stroną umowy jest spółka?

A co jak w imieniu spółki masz załatwić sprawę w urzędzie, czy odebrać polecony od Poczty Polskiej, ew. Polskiej Grupy Pocztowej?

Dokumentem z którego wynika kto może działać w imieniu spółki jest odpis z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Ufff, nazwa długa. Potocznie nazywa się to odpisem z KRS, ew. KRS-em.

Gdzie go można pobrać KRS?

Tu. Bez dodatkowych opłat. Na wspólny koszt, wszystkich podatników :-). Pobierasz plik w formacie pdf. Drukujesz w tylu egzemplarzach ile potrzebujesz. Plik jest  „Informacją odpowiadającą odpisowi aktualnemu z rejestru przedsiębiorców KRS…”. Moc prawna i urzędowa identyczna jak normalny odpis z KRS.

Jak ustalić reprezentację spółki z odpisu KRS? Jak ustalić kto może działać w imieniu spółki?

Otwierasz pobrany odpis z KRS, albo bierzesz do ręki wydrukowany odpis. Szukasz Działu 2, a w nim rubryki 1 i podrubryki 1, ew. rubryki 3. Tu przeczytasz kto może działać w imieniu spółki, czy samodzielnie, czy łącznie.

A teraz trochę historii: W zamierzchłych czasach odpisy z KRS mieszkały w Sądzie Rejestrowym. Aby go zdobyć trzeba było udać się do sądu, pobrać numerek, odstać swoje, zapłacić 30,00 zł i już można było się cieszyć odpisem z rejestru przedsiębiorców KRS. Czy to oznacza, że teraz pobiera się odpisy wyłącznie ze strony ministerstwa sprawiedliwości? Nie. Odpis można nadal pobrać w sądach, wydziałach KRS. Dlaczego Ci o tym wspominam? Odpis który pobierzesz tu poda ci informację aktualną.

Co jeśli dane spółki uległy zmianie? Zmieniła się siedziba, nazwa, skład osobowy wspólników, zarządu etc. Najprościej jest mieć odpis z przeszłości.

Fajnie, ale nie każdy jest na tyle przewidujący by pobierać na bieżąco odpisy KRS swojej, a tym bardziej cudzej spółki. Co wówczas?

Istnieje pełny odpis z rejestru przedsiębiorców KRS, który zawiera całą historię zmian danej spółki. Nie pobierzesz go ze strony. Możesz go uzyskać w sądzie za jedyne 60,00 zł.

 

Zbigniew Korsak
Podobne artykuły
Co się dzieje z KRS?

4 Komentarze do tego wpisu post

 1. Marek pisze:

  Co oznacza, że członek zarządu jest wpisany w KRS na szarym tle?

  • A jaki odpis?
   Aktualny, czy pełny? Prawdopodobnie chodzi o pełny.
   Szare tło oznacza tyle, że wpis jest na szarym tle. To czy dana osoba jest wykreślona z zarządu, można ustalić na podstawie rubryk nr wpisu (wprow./wykr.).
   Jeśli ma Pan wątpliwości, proszę z dokument pokazać prawnikowi.

   Zbigniew Korsak

 2. Marek pisze:

  Chodzi mi o pobrany wydruk z krs. Zastanawiałem się czy jest tak samo jak z księgami wieczystymi, gdzie szare tło oznacza wykreślenie. Wydaje się jednak, że w przypadku krs członkowie zarządu i prokurenci są przemiennie na białym i szarym tle.
  Nie wiem czemu to ma służyć…

  • Dobre pytanie.
   W księgach wieczystych, w odpisie zupełnym, pola ciemne to te wykreślone.
   W odpisie z KRS, nie.
   Cóż widać inny rejestr i inny pomysł.

   Zbigniew Korsak

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.