13
Lis

Rejestracja spółki komandytowej, koszty, VAT R.

Dziś krótko i rzeczowo.

Szykuje się kolejna zmiana dla rozpoczynających działalność gospodarczą, w tym dla nowych spółek komandytowych.

W założeniu ma być prościej. Sejm 7.11.214 r. rozpatrywał poprawki Senatu do ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Szczegóły, etap prac znajdziesz tu.

Co wynika z niej ciekawego dla tych którzy planują rozpoczynać działalność gospodarczą, albo założyć spółkę komandytową?

Zniesienie obligatoryjnego potwierdzania zgłoszenia rejestracyjnego VAT

Obecnie jest tak, że przedsiębiorcy ,,VATowcy” przed dokonaniem pierwszej czynności objętej tym podatkiem muszą złożyć Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT R. Potwierdzenie zarejestrowania jako podatnik VAT czynny na druku VAT-5 , podlega opłacie skarbowej 170 zł i trzeba ja zapłacić przed zgłoszeniem. Nie każdy potrzebuje takiego potwierdzenia. Zmiana polega na tym, że zarejestrowanie będzie potwierdzane na wniosek podatnika.

W założeniu ma to obniżyć koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej, w tym również rejestracji spółki komandytowej.

Uwaga, formalnie na dzień 13.11.2014 r. prace nad powyższą ustawą trwają i nie została podpisana przez Prezydenta. Powyższa zmiana ma wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Czy i jak zadziała w praktyce, przekonamy się po jej stosowaniu przez skarbówkę…..

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: