2
Cze

Przekształcenie spółki w spółkę komandytową. Podatek od czynności cywilnoprawnych.

Jednym ze sposobów powstania sp.k. jest przekształcenie spółki w spółkę komandytową.

Poniedziałkowo – podatkowo. Obiecywałem w wielu poprzednich wpisach, napisać więcej o podatkach w spółce komandytowej.

Dziś o konsekwencjach podatkowych przekształcenia spółki w sp.k. na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniem PCC stawką 0,5 %.  Na potrzeby tego podatku za zmianę umowy spółki uważa się:

  • przekształcenie spółki:
  • podział spółki;
  • łączenie spółek;

jeśli ich rezultatem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. Jak pewnie wiesz w sp.k. nie ma kapitału zakładowego. Interesuje więc nas tylko ewentualne zwiększenie majątku spółki.

Podstawą opodatkowania – czyli tym od czego policzysz podatek od przekształcenia spółki – jest wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia.

Jaki płynie z tego wniosek?

Jeśli przekształcasz inną spółkę w spółkę komandytową to czynność ta będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych tylko wówczas, jeśli doprowadzi to do zwiększenia jej majątku. Jeśli przekształcenie nie prowadzi do zwiększenia jej aktywów, nie musisz płacić PCC.

Tak wypowiedział się między innymi Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy 18.04.2014 r. – ITPB2/436-13/14/DSZ w interpretacji indywidualnej. Sprawa dotyczyła przekształcenia spółki jawnej w sp.k. bez zmiany majątku spółki, a jedynie ze zmianą formy prawnej prowadzonego biznesu.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: