12
Wrz

Opodatkowanie wspólników spółki komandytowej. Pytanie czytelnika.

Czy lubisz płacić podatki?  Nie wiem jak Ty, ale ja nie 🙂 .  Zawsze jak człowiek się napracuje, zarobi i ….. przychodzi ten smutny moment gdy musisz podzielić się swoim tortem z fiskusem.

Przykre czy nie, podatki jednak trzeba płacić!

Zanim zdecydujesz się na określony rodzaj działalności w której chcesz prowadzić Twoje interesy, warto być wiedział jak wygląda opodatkowanie dochodów, które z niej będziesz miał.

Bardzo ciekawe pytanie w tej sprawie zadał jeden z czytelników mojego bloga Pan Piotr:

,,A wg. jakiego algorytmu jest wyliczany ten podatek dla wspólnika sp.k.?
 W moim przypadku mając działalność gospodarcza płacę 19%. Załóżmy, że chcę wejść jako wspólnik do sp.k. jako osoba prywatna. I co wtedy? Jak będzie liczony ten podatek? Wg. progów podatkowych czy liniowy? (…)”

Czytelnicy pytają, warto odpowiedzieć!

Dziś opiszę Ci jak wygląda opodatkowanie wspólników sp.k. będących osobami fizycznymi. Choć będąc bardziej precyzyjnym powinno się mówić o opodatkowaniu dochodów wspólników osiąganych ze spółki komandytowej.

I w tym miejscu mam dylemat! Rozpisać to ciężkostrawnym językiem ustaw podatkowych, interpretacji organów skarbowych i orzeczeń sądów administracyjnych? Byłoby mądrze, fachowo, bardzo urzędniczo i nuuuudnnooo. Z drugiej strony potoczny język podatkowy, może prowadzić do niezrozumienia i nieporozumień.

Proszę Cię o cierpliwość i chwilę odporności na podatkową nowomowę. Postaram się rozpisać sprawę podatku dochodowego wspólnika sp.k. możliwie jasno.

Dochody wspólników spółki komandytowej (będącymi osobami fizycznymi) podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Dochód w największym skrócie i uproszczeniu to:

dochód = przychody – koszty uzyskania przychodu

UWAGA, ustawy podatkowe w tym PITowska ma całą długą litanię, co może a co nie może być podatkowym kosztem uzyskania przychodu. Powyższe równianie jest więc uproszczeniem!

Sp.k. nie jest osobą prawną i nie płaci podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnikiem podatku dochodowego jest wspólnik takiej spółki. W jaki więc sposób ustalić dochód wspólnika sp.k., który podlega podatkowi? Określa się go proporcjonalnie do udziału wspólnika w zysku. O wielkości tego decyduje umowa spółki komandytowej. Np.: 30 %, 50 % etc.

Jeśli mamy ustalony w powyższy sposób dochód wspólnika osiągany z tytułu tego że jest wspólnikiem sp.k., interesuje Cię zapewne jaka będzie wysokość opodatkowania?

Wspólnik spółki komandytowej, który jest osobą fizyczną, może wybrać następujący sposób opodatkowania dochodów ze spółki:

  1. Opodatkowanie dochodów według skali podatkowej (18% albo 32%) albo:
  2. Podatek liniowy 19 %;

Pytacie mnie również o możliwość opodatkowania ryczałtem.

Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli nie jesteś zarejestrowanym jednoosobowym przedsiębiorcą, to jako wspólnik sp.k. możesz skorzystać z 19 % podatku liniowego. W tym celu musisz złożyć swojemu naczelnikowi Urzędu Skarbowego stosowne oświadczenie o wyborze tej formy. Kiedy to zrobić? Nie później niż przy uzyskaniu pierwszego przychodu. Jeśli rozpocząłeś działalność jako wspólnik sp.k. i rozliczasz się na zasadach ogólnych (18% albo 32%) to możesz zmienić skalę na 19 % w kolejnym roku podatkowym, składając naczelnikowi US oświadczenie o wyborze takiej formy do 20 stycznia danego roku podatkowego.

Co ciekawe wspólnicy jednej spółki komandytowej mogą wybierać rodzaje opodatkowania swoich dochodów osiąganych z sp.k. według skali albo liniowo, niezależnie od siebie.

Opodatkowanie ryczałtem  – to świetny temat na wpis w przyszłości.

Wiem, masz pewnie niedosyt.

Co z deklaracjami podatkowymi?

Jak i gdzie wpisać dochód z sp.k.?

Kiedy i jak zapłacić podatek?

Jak wygląda opodatkowanie dochodów spółki z o.o. ze spółki komandytowej?

Jeśli interesują Cię powyższe sprawy, odwiedzaj mojego bloga. Będę o nich pisał w przyszłości. Jeśli już teraz masz uwagi, pytania do opodatkowania, zostaw je w komentarzu poniżej, albo napisz do mnie!

{ 40 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marzena 11 marca, 2015 o 12:00

Witam,
jestem księgową, którą szef niedawno uszczęśliwił zakładając oprócz swojej działalności gospodarczej, dwie spółki. Sp. z oo oraz Sp.komandytowa.
Sp. z oo ma 10% udziałów w komandytowej i sprawuje zarządzanie komandytową.
moje pyt.1 – czy w związku z tym Sp z oo powinna zafakturować komandytową za swoje usługi zarządzania ?
I pyt.2 – jeśli w 1-szym miesiącu działalności w komandytowej powstanie zysk, czy wspólnicy (osoby fizyczne) muszą odprowadzić zaliczkę na PDOF za dany miesiąc , czy dopiero na koniec roku przy podziale zysku?
I jeszcze pyt.3 – jeden ze wspólników (osoba fizyczna) zamierza kupić używany samochód do spółki komandytowej, zapłata nastąpi z jego środków prywatnych (bo komandytowa jeszcze nie uzyskała przychodu, nie było jeszcze sprzedaży) czy ująć to na koncie analitycznym jako zobowiązanie spółki wobec komandytariusza?
Trochę mi się to wszystko miesza, z góry dziękuję za jakąkolwiek wskazówkę,
pozdrawiam

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 12 marca, 2015 o 18:04

Oj,
dobre pytania ale bardziej do księgowego a nie prawnika.
Jestem tylko skromnym radcą prawnym o pewnym zarysie informacji rachunkowości.
Spółce z o.o. należny jest udział w zyskach jako wspólnikowi. Na jakiej podstawie miała by być wystawiona faktura?
Jeśli chodzi o zaliczki – w przyszłości będzie o tym wpis.
Pomysł z kupieniem samochodu spółce przez wspólnika – ciekawy, ale podatkowo – koszmarek….
Jak to rozpoznać? Darowizna? Wkład? Nieodpłatne świadczenie?

Z fakturami za zarządzenie – powinno to odpowiadać wartości rynkowej.
Pozdrawiam ,
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Ekologiczna 13 kwietnia, 2015 o 19:59

Jesli chodzi o wybór opodatkowania. Jesli komandytariusz zdecyduje sie na podatek liniowy od dochodów w sp k. ale dodatkowo ma inne źrodła dochodów z których rozliczal sie wg skali podatkowej to czy wybór liniowego w sp k. nie wpłynie na metodę opodatkowania innych źródeł dochodu? Nadal pozostaną do rozliczenia wg skali?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 17 kwietnia, 2015 o 18:43

Jest na ten temat sporo interpretacji. O dziwo podejście jest na tyle liberalne, że jeśli wspólnik prowadzi działalność gospodarczą odrębną od spółki to może dojść do sytuacji w której w spółce jest na liniowym, a w działalności na ryczałcie.

Zbigniew Korsak.

Odpowiedz

Marcin 22 kwietnia, 2015 o 22:27

Witam, ciekawy artykuł, z pewnością przyda się każdemu kto startuje z rozpoznaniem tematu optymalizacji podatkowej, myślę tylko, że warto by było wspomnieć o obowiązkach wspólników sp.k. wobec ZUS.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 22 kwietnia, 2015 o 23:43

Dziękuję za komentarz,
ZUS to osobny temat 😉 czasami mam o niego więcej pytań niż o samą spółkę.
Dobry pomysł na osobny wpis.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Robert 3 maja, 2015 o 15:47

witam,
bardzo ciekawy blog; dużo przydatnych informacji; niemniej na problem, który mnie dotknął jak dotąd nie znalazłem ani u Pana, ani na w ogóle na WWW odpowiedzi.
Byłem komandytariuszem w kilku spółkach; po dwóch latach US postanowił skontrolować mnie w zw. z uzyskiwanym dochodem i stratą w tych spółkach. Przyszli i zażądali – ODE MNIE – pełnej dokumentacji księgowo-osobowo-handlowej spółek. Podnoszę, że jako komandytariusz – i to jeszcze były – nie mam i nie mogę mieć tych dokumentów + cytowanie KSH; jak groch o ścianę: mam dostarczyć i koniec… nie wiem, jak mam się zachować; dodam, że upoważnienie do kontroli jest na mnie.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 7 maja, 2015 o 12:18

Panie Robercie,
za poważna sprawa na pomoc prawną w komentarzu do postu.
Obawiam się że bez dobrej pomocy prawnej może Pan mieć kłopoty w czasie kontroli. W szczególności może to się zakończyć wyrzuceniem z kosztów większości pozycji i bolesną decyzją podatkową….
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Skwierzyna 9 maja, 2015 o 11:09

Swietny blog, widze po postach, myslimy o zyciu podobnie:)

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 27 maja, 2015 o 13:26

Dziękuję za komentarz.

Odpowiedz

izuuu 15 czerwca, 2015 o 13:06

Pytanie odnośnie zapłaty zaliczki podatku z działalności komandytowej wspólnika , jeżeli wspólnik ma jednoosobową działalność- rozumiem, że można zapłacić zaliczki z konta jednoosobowej działalności łącząc je ze sobą tak czy z konta prywatnego trzeba?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 18 czerwca, 2015 o 10:23

Nie dostrzegam problemu. Zaliczka ma być zapłacona. A z jakiego rachunku bankowego podatnika, to już raczej znaczenie wtórne.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Cezar 19 czerwca, 2015 o 11:16

Bardzo pomocne uwagi dotyczące fukcjonowania spółki komandytowej.
Ale miałbym pytanie co w sytuacji gdy jednym z komandytariuszy jest osoba fizyczna mająca stałe miejsce zamieszkania za granica (np. rezydencja fiskalna w Niemczech). Jak rozliczyć podatek od dochodu uzyskanego z działalności spólki?
Czy komandytariusz ma prawo do opatkowania dochodów ze spólki uzyskanych w Polsce bezpośrednio w kraju swojej rezydencji fiskalnej, czy też jest zobowiazany do zapłaty podatku w polskim US?

Pozdrawiam,

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 24 czerwca, 2015 o 12:06

Świetne pytanie,
delikatnie odsyłam do umowy z Niemcami o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Jeśli zainteresowanie będzie większe, być może w przyszłości o tym napiszę.

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Lucyna 24 czerwca, 2015 o 11:23

Komandytariusz spółki komandytowej otrzymuje wynagrodzeniu jako udzial w zysku (zgodnie z umową spolki) rozlicza się z podatku dochodowego jak dziallność gospodarcza, ma wybór podatek liniowy bądż ryczałt 19% komplementariusz również partycypuje w zysku i za zarząd nie musi wystawiac faktury. Komandytariusz moze być zatrudniony w spółce na umowę o pracę, ale w umowie nie moze być funkcji zarądczych i od tego płaci składki ZUS na zasadach ogólnych. Od udziału w zysku tylko składkę drowotną.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 24 czerwca, 2015 o 12:05

Dziękuje za komentarz.
Czy może Pani rozwinąć podział: ,,podatek liniowy bądź ryczałt 19%”? Bo nie bardzo wiem co ma Pani na myśli?

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Grzegorz 17 października, 2015 o 18:20

Witam

Mam pytanie do następującej sytuacji: jest spółka komandytowa gdzie udziałowcami są – dwie spółki z o.o. i spółka zagraniczna Ltd.
Uchwałą wspólników wypracowany zysk na koniec roku nie będzie wypłacony wspólnikom tylko zostanie przeznaczony na inwestycje.
I tu moje pytanie czy obowiązek podatkowy powstaje dla wspólników w momencie wypłaty zysku ze spółki ? Wg mnie tak. Czy powstaje obowiązek podatkowy wspólników przypadku zatrzymania zysku na inwestycje? Wg mnie nie.
Jak wspólnicy mają odnotować taki fakt w księgach rachunkowych?
Czy wypłata zysku dla spółki zagranicznej Ltd powoduje powstanie zakładu podatkowego w Polsce i czy ten dochód należy opodatkować w Polsce przy wypłacie czy kraju rejetrowym spółki?

pozdrawiam
Grzegorz

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 19 października, 2015 o 08:29

Dzień dobry,
Nie wypłata zysku a osiągniecie dochodu powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Niezależnie od tego jaką uchwałę podejmą wspólnicy i czy będą go wypłacali czy zatrzymają w spółce.

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

ZDZ 20 października, 2015 o 18:27

Witam , prowadzę działalność gospodarczą i otrzymuję zyski ze spółki komandytowej .Obroty z działalności pozwalają na prowadzenie KPiR , ale po wprowadzeniu przychodu ze spółki komandytowej .NO WŁAŚNIE czy te przychody maja wpływ na zmianę formy prowadzenia ewidencji.
pozdrawiam
zdz

Odpowiedz

Angelina 26 grudnia, 2015 o 18:06

Witam,
Jestem studentką i piszę pracę na ten temat interesuje mnie czy jeżeli zakładam Sp. komandytową i wybrałam opodatkowanie dochodów według skali podatkowej 18%, gdyż tak wyszło z dochodów i prowadzę pełną księgowość mogę być zwolniona z podatku Vat ? Jeśli jest to klub fitness dla mam.
Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 28 grudnia, 2015 o 13:00

@Angelina. Podatek dochodowy i stawki PIT nie mają niewiele wspólnego z VAT. To czy spółka (a nie wspólnik) może być zwolniony z bycia płatnikiem Vat zależy od czego innego. Ustawa o VAT w art. 43 ust. wskazuje rodzaje działalności zwolnione z VAT.
Dodatkowo z VAT zwolnieniu są podatnicy których wartość sprzedaży w poprzednim roku obrotowym nie przekroczyły kwoty 150 000 zł. Uwaga na proporcję w ciągu roku oraz wyjątki od tego zwolnienia (!!!)

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Angelina 28 grudnia, 2015 o 13:09

Dziękuję za odpowiedź i za pomoc.
Z poważaniem
Angelina

Odpowiedz

Marta 13 stycznia, 2016 o 11:59

Witam,
Zastanawiam się, czy jeśli komandytariusz spółki komandytowej złożył w U.S . oświadczenie o wyborze 19 % podatku liniowego jako sposób opodatkowania, to czy w przypadku wynajmu swojego prywatnego lokalu, dochody czerpane z tytułu tegoż najmu będą bez problemu opodatkowane ryczałtem 8,5 % , czy U.S. może mieć jakieś zastrzeżenia i robić problemy ? Jakie jest Pańskie zdanie na ten temat ? A może ktoś z czytelników ma podobną sytuację?

pozdrawiam,
Marta

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 14 stycznia, 2016 o 13:03

Dziękuję za komentarz i pytanie.
Moim zdaniem to są różne źródła dochodów i mogą być opodatkowane różnymi stawkami.

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Justyna 1 czerwca, 2016 o 22:25

Proszę o podpowidź, założyłam spółkę komandytową przedmiotem, której jest montaż mebli w Niemczech. Praca będzie wykonywana przez wspólników na terenie Niemiec, prze ok 200 dni w roku. Pytanie czy wspólnicy będą opodatkowani w Polsce?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 2 czerwca, 2016 o 18:24

Dzień dobry,
dziękuję za bardzo ciekawe pytanie. Niestety zawiera za mało informacji. Komentarz nie jest miejscem do udzielania porad prawnych podatkowych. Szczególnie gdy informacja jest niepełna.
Jeśli jest Pani zainteresowana moimi usługami, proszę skorzystać z zakładki kontakt.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Aleksandra 27 czerwca, 2016 o 20:52

Witam,

chciałabym założyć spółkę LLC komandytową, gdzie komplementariuszem będzie spółka LLC, a komandytariuszami wspólnicy spółki LLC. Czy mógłby Pan naprowadzić mnie gdzie będę płaciła podatki i jakie?

Pozdrawiam,

ps. Świetny blog

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 28 czerwca, 2016 o 11:07

Dzięki za komentarz i dobre słowo.
Pytanie zawiera za mało danych by udzielić odpowiedzi (np: w PL, czy siedzibie LLC).
Jeśli jest Pani zainteresowana pomocą w tej sprawie, proszę o kontakt.

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Tomek 9 listopada, 2016 o 22:22

Witam, na stronie firmausa.pl czytałem ostatnio że spółka LLC w pełni chroni majątek wspólników. Czy zgodzi się Pan z tym, czy w Polsce również majątek właścicieli spółki jest chroniony? Prosiłbym o odp, szukam niezależnej opinii.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 10 listopada, 2016 o 09:46

Dziekuję za komentarz i pytanie.
O jaką LLC Panu chodzi? Z jakiego kraju?

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Andrzej 13 listopada, 2016 o 14:13

o ile się nie mylę to interpretacja jest taka że dochód udziałowca LLC traktowany jest jako osobisty i podlega w Polsce odpowiedniemu opodatkowaniu. Samo założenie LLC to jeszcze nie wszystko…. 🙂

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 14 listopada, 2016 o 08:19

@Andrzej
w punkt 🙂
ZK

Odpowiedz

Michał 14 listopada, 2016 o 21:30

Dzień dobry chciałbym zapytać o zaliczki na podatek dochodowy wspólników a faktycznie wypłacony zysk. Jestem wspólnikiem spółki komandytowej i mój księgowy co miesiąc wylicza mi zaliczki na pit tak, jakby cały zysk spółki był dzielony między wspólników. Czyli np. spółka osiągnęła 100 000 zysku, powiedzmy że mam 25% udział w zysku, zatem płacę 19% (jestem na liniowce) od 25 tyś zł zaliczki na pit-5L. Natomiast faktycznie zysk ten nie jest fizycznie wypłacany w takiej wielkości, bo spora jego część idzie na spłatę kredytu zaciągniętego przez spółkę. Zatem mam pytanie – czy słusznie płacę zaliczkę w pełnej wysokości, skoro część zysku spółki jest zatrzymana, niepodzielona i przeznaczona na spłatę kredytu? W spółce kapitałowej normalnie by było tak, że spółka z części wypracowanego zysku spłaca kredyt, a resztę zysku przeznacza na wypłatę dywidendy. Czy w spółce komandytowej też tak to działa, mimo oczywiście innego charakteru spółki? Będę wdzięczny za odpowiedź i ewentualnie wskazanie podstawy prawnej.

Pozdrawiam,

Michał

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 17 listopada, 2016 o 08:31

Dziękuję za komentarz.
Odpowiedź na takie pytanie to całkiem spora porada prawna.
Jeśli jest Pan zainteresowany jej zleceniem, proszę o kontakt z biurem – dane w zakładce kontakt.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

ALICJA 16 listopada, 2017 o 13:47

WITAM
MAM PYTANIE ? SYN PRACUJE W LONDYNIE JEST W SPÓŁCE KOMANDYTOWEJ I JAKO KOMANDYTARIUSZ MUSI OPŁACAĆ PODATEK. DOSTAJE INFORMACJĘ JAKO KOMANDYTARIUSZ O WYSOKOŚCI PRZYPADAJĄCYCH NA NIEGO PRZYCHODACH I KOSZTACH ZA OKREŚLONY OKRES CZASU. ZGODNIE Z UCHWAŁĄ WSPÓLNIKÓW JEGO UDZIAŁ W PRZYCHODACH I KOSZTACH PRZYPADAJĄCYCH NA KOMANDYTARIUSZA WNIÓSŁ NP. 1,81 %
DOCHÓD Z UDZIAŁU W SPÓŁCE OSOBOWEJ WYNIÓSŁ 40.525,98 ZŁ
PRZYCHODY PODATKOWE 75.922,62 ZŁ
KOSZTY PODATKOWE 35.396,64 ZŁ
SYN PROSIŁ MNIE BYM TEN PODATEK ODPROWADZAŁA DO URZĘDU SKARBOWEGO PROSZĘ O POMOC JAK W TYM PRZYPADKU MAM OBLICZYĆ PODATEK, KTÓRY POWINIEN ODPROWADZIĆ. BARDZO DZIĘKUJĘ ZA POMOC. POZDRAWIAM

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 16 listopada, 2017 o 14:10

@ALicja
Dziękuję za komentarz i pytanie. Jestem prawnikiem a nie księgowym : )
A to pytanie do księgowego.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Hania 8 grudnia, 2017 o 23:51

Naprawdę super blog. Wiele ciekawych informacji.

Ja się zastanawiam nad tym jak Polka, właścicielka spółki LLC z USA będąca komandytariuszem zapłaci podatek – czy może liniowy wybrać czy skala podatkowa?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 11 grudnia, 2017 o 22:22

@Hania
Bardzo dziękuję za komplement i blog.
Samo pytanie jest bardzo dobre i zahacza o problem opodatkowania międzynarodowego.
Jakie jest Pani zdanie?
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Janusz 17 lutego, 2018 o 07:21

Witam,
Mam takie pytanie:
Jeśli będąc wspólnikiem sp. k prowadziłem działalność gosp z podatkiem liniowym to czy z chwilą jej zamkniecia z automatu przeskoczyłem do opodatkowania wg skali podatkowej?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 20 lutego, 2018 o 09:17

@Janusz
dziękuję za komentarz.
A jakie jest Pana zdanie?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: