6
Lut

Odpis z KRS. Jak znaleźć w nim przestrogi?

Odpis z KRS.

 

Kiedyś mroczny przedmiot pożądania. Wymagał poświęcenia czasu. Wycieczka do wydziału KRS. Odstanie z numerkiem w kolejce do kasy. Inwestycja 30 zł. Kolejna kolejka po odpis. I już można było się cieszyć upragnionym odpisem z KRS.

Dziś na szczęście po odpis aktualny z KRS do sądu idzie tylko ten kto na prawdę musi. Albo nie ma internetu i drukarki. Odpis aktualny z rejestru przedsiębiorców KRS możesz pobrać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Purysta językowy stwierdzi, że to jednak inny dokument. Mądrze nazywa się on informacją odpowiadającą odpisowi aktualnemu z rejestru przedsiębiorców KRS.

Mniejsza o nazewnictwo.

Dostęp spod przysłowiowego palca do odpisu każdej jednostki wpisanej w KRS, daje Ci jako potencjalnemu kontrahentowi dużą wiedzę. Jaką? Z odpisu z KRS można wbrew pozorom sporo odczytać o spółce i tym co się z nią działo.

Jak? Najlepiej przerobić to na przykładzie:

Strona pierwsza odpisu z KRS.

 

Informacja odpowiadająca odpisowi aktualnemu z rejestru przedsiębiorców KRS

Informacja odpowiadająca odpisowi aktualnemu z rejestru przedsiębiorców KRS

Co widzisz? Zapewne datę – 31.03.2014 r. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. I to ze sporą historią, ponieważ była zarejestrowana w poprzedniczce KRS, o nazwie RHB (widać to w rubryce dane o wcześniejszej rejestracji).

Co może budzić niepokój? Data ostatniego wpisu – grudzień 2010 r. Spółka przez kilka kolejnych lat nie dokonywała żadnych zgłoszeń do KRS, łącznie z obowiązkowym sprawozdaniem finansowym. Żółta lampka powinna Ci zamrygać.

 

 

 

 

Przechodzimy dalej strony 5,6 odpisu

Wzmianki o złożonych dokumentach w KRS

Wzmianki o złożonych dokumentach

KRS. Wzmianki o złożonych dokumentach

Zgadza się. Spółka od 2003 r. do 2009 r. w miarę regularnie składała sprawozdania finansowe. Widać w 2009 r. musiało się coś z nią stać….Od tego czasu cisza.

 

 

 

 

 

Prawdziwy rarytas czeka jednak jeszcze dalej:

KRS umorzenie

Umorzenie postępowania egzekucyjnego komornik w odpisie z KRS

Tak, spóła była zbyt uboga by komornik mógł z niej ściągnąć choćby środki pozwalające na koszty postępowania egzekucyjnego.

Może trudno Ci uwierzyć, ale te 3 wycinki pochodzą z jednego odpisu z KRS tej samej spółki z o.o. Chcesz handlować z taką spółką?

 

 

Z innych wycinków z KRS innych spółek:

KRS ZUS

Zadłużenie wobec ZUS wpisane w KRS

Tu spółka seryjnie nie płaciła na ZUS, który nie omieszkał ujawnić tego w KRS.

A tu inna spółka i inny ciekawy wpis w KRS:

KRS upadłość

Umorzenie upadłości wpisane w KRS

Co z tego wynika? Spółka próbowała, albo jej wierzyciel próbował doprowadzić do ogłoszenia upadłości. Dwa razy okazywało się, że dłużnik jest zbyt biedny by upaść. Pech. A może źle prowadzona spółka i wniosek o ogłoszenie upadłości złożony zbyt późno? Akurat w tej spółce będę miał możliwość się o tym przekonać, ponieważ co jakiś czas spotykam się z zarządem niedoszłej upadłej spółki w sprawie o orzeczenie wobec nich zakazu działalności gospodarczej.

Jaki wniosek z tego  wpisu?

Warto czytać odpis z KRS również na dalszych stronach. Zwłaszcza jeśli to ma być twój przyszły kontrahent.

A ty jak weryfikujesz i sprawdzasz swojego kontrahenta?

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | Luty 8, 2015 o 11:39

Cenne uwagi, chociaż nie spodziewam się aby wielu przedsiębiorców przeglądało odpisy z krs aż tak uważnie. Być może po tym wpisie coś się zmieni, chociaż nie sądzę … 🙂

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Luty 9, 2015 o 14:00

Dziękuję za komentarz,
im mniej przedsiębiorcy czytają takie dokumenty i zwracają na to co z nich wynika, tym w przyszłości więcej kłopotów dla nich i więcej pracy dla prawników.
Szkoda stresu i kosztów, sporo informacji ułatwiających decyzje jest na wyciągnięcie ręki.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: