27
Cze

Nadawanie numeru NIP i REGON przy rejestracji w KRS. Projekt zmian.

Dobra wiadomość. Ma być prościej i sprawniej z nadawaniem numeru NIP i REGON.

To ważna sprawa dla spółek, zwłaszcza w procesie ich rejestracji.

Sejm pracuje nad zmianami ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, które w założeniu mają przyspieszyć procedurę zakładania spółek.

Jeśli szkoda Ci czasu na czytanie projektu i uzasadnienia [1] planowanych zmian rejestracji w KRS to założenia i zarys jest następujący:

  • numery NIP i REGON nowo rejestrowanych spółek i innych podmiotów w KRS, mają być nadawane automatycznie. Ma to robić system teleinformatyczny.Z projektowanych zmian wynika, że z chwilą wpisu do  Krajowego Rejestru Sądowego, stosowne informacje mają być przekazane do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (NIP) i do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (GUS).  Po nadaniu stosownych numerów, system przekaże je do KRS, a ich ujawnienie nastąpi automatycznie. Bez osobnego postanowienia o wpisie;
  • dane potrzebne chłopakom ze skarbówki (Urząd Skarbowy), liczysłupkom (GUS) i nadziei na nasze emerytury (ZUS), których nie ma w formularzach KRS, będzie trzeba uzupełnić oddzielnymi formularzami składanymi do poszczególnych urzędów. Plus taki że można to zrobić już po rejestracji i otrzymaniu numerów KRS, NIP i REGON.

Aktualnie zmiany zostały uchwalone przez Sejm i czekają je dalsze szczeble legislacyjne.

Mój komentarz: Nareszcie!

Takie rozwiązania techniczne powinny działać już od lat! Nadal nikt mi nie wyjaśnił racjonalnie po co aż  3 różne numery: KRS, NIP, REGON – tak jakby nie mogło być jednego? Jeśli jednak beton instytucji koniecznych i niezbędnych nie da rady skruszyć i przekonać do scalenia tej numerologi to przynajmniej niech te instytucje wymieniają się informacjami między sobą, a nie przerzucają obowiązek przepływu informacji na obywatela.

Z niecierpliwością czekam na szybkie przejście tego projektu zmiany ustawy o KRS, przepchnięcie go przez Senat, podpis przez prezydenta i wejście w życie.

Dobrego i słonecznego weekendu – nie samym biznesem i prawem człowiek żyje 🙂

[1] Dla ambitnych: Druk Sejmowy nr 2094. Dostępny tutaj.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: