19
Wrz

Kto to jest prokurent? Czytelnicy pytają.

Jedna z czytelniczek bloga, Pani Adriana, zadała już jakiś czas temu pytanie:

,,kto to jest prokurent i do czego od służy?”

W pierwszej chwili w swoje żelazne macki manieryzmu prawniczego porwała mnie hydra oczywistości, o której wspominałem we wpisie o upadłości sp.k. Po krótkiej szamotaninie i wewnętrznym pojedynku (bez ofiar), stwierdziłem że proste pytanie, może dać równie prostą, ale i ciekawą odpowiedź. Szczególnie dla tych którzy nie obracają się na co dzień w prawniczych meandrach spółek handlowych.

Słysząc pewnie po raz pierwszy słowo ,,prokura, albo ,,prokurentbyć może pomyślałeś, że to przejęzyczenie i chodzi o prokuratora. Skojarzenie dobre, jednak trop nie ten.

Odpowiadając najprościej jak tylko można:

Prokurent jest takim specjalnym pełnomocnikiem przedsiębiorcy. Co w nim takiego wyjątkowego?

Po pierwsze zakres pełnomocnictwa prokurenta, czyli w czym może zastępować przedsiębiorcę wynika z ustawy [1]. Będą to czynności sądowe i pozasądowe związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Po drugie, to że komuś udzielono prokury, jest wpisywane do rejestru przedsiębiorców KRS. Co z tego wynika? Prokurent nie musi biegać z oryginałem prokury, czy pełnomocnictwem, wystarczy że wylegitymuje się odpisem z rejestru przedsiębiorców KRS (naturalnie takim w którym figuruje jako prokurent). Praktyczne i przydatne.

W spółkach osobowych powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich wspólników, którzy mają prawo prowadzić sprawy spółki. To oznacza że w sp.k. prokury udzielą zazwyczaj wszyscy komplementariusze. Pamiętaj jednak, że w drodze wyjątku umowa spółki komandytowej może komandytariuszowi umożliwiać prowadzenie spraw spółki. W takiej wyjątkowej sytuacji będzie potrzebna i jego zgoda.

Naturalnie spraw związanych z prokurentem, takich jak powołanie, odwołanie, możliwość samodzielnego działania, chwila wygaśnięcia prokury, czy nawet to czy przesłuchiwać go przed sądem jako stronę, czy jako świadka, jest znacznie więcej.

Wracając jednak do pytania.

Prokurent jest pełnomocnikiem przedsiębiorcy i służy do pomocy w prowadzeniu tego przedsiębiorstwa 🙂 .

[1] art. 109 [1] kodeksu cywilnego.

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

tutaj 20 września, 2014 o 23:00

Odjazdowy i łatwy do czytania artykuł, oby więcej takich

Odpowiedz

Bogdan 18 listopada, 2014 o 10:55

Ustanowienie prokurenta (w osobie mojej żony) w sp.k. wydawało mi się idealnym rozwiązaniem żeby uniknąć problemów przy załatwianiu pewnych spraw mniejszej wagi, gdzie jednak niezbędny jest podpis reprezentanta spółki. Tylko dlaczego nadal np. przy czynności przerejestrowania pojazdu prokurent, mimo, że jest wpisany do KRS musi wnosić dodatkową opłatę za pełnomocnictwo. Komplementariusz nie po udzielił tego specjalnego pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego żeby w urzędach traktowane to było jak każde inne pełnomocnictwo. Czy jest to więc aż tak praktyczne i przydatne?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 18 listopada, 2014 o 11:39

Dziękuję Panu za komentarz,
celna uwaga. Praktyczność i przydatność prokury wynika z tego, że jej zakres wynika z ustawy i można ją wpisać w KRS, a dzięki temu prokurent nie musi za każdym razem pokazywać pełnomocnictwa, czy aktu udzielenia prokury.
Odnośnie opłaty skarbowej – istotnie jest to dodatkowy wydatek. Spory problem miały spółki (zwłaszcza banki), które mają po kilkudziesięciu prokurentów. Niektóre organy wymagały przy złożeniu KRS-u przez jednego prokurenta tylu opłat skarbowych ile pełnomocnictw wynika z dokumentu …. obłęd.
Z drugiej strony nie każda sprawa załatwiana przez prokurenta w imieniu mocodawcy dotyczy spraw urzędowych. Prościej przy podpisaniu umowy z innym przedsiębiorcą, konsumentem takiej opłaty nie trzeba wnosić.

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

jakub 13 września, 2016 o 13:37

Jeśli jako prokurent sam wylegitymujesz się KRS-em, wówczas musisz płacić opłatę za pełnomocnictwo.
Jeśli KRS wydrukuje pracownik urzędu, w którym załatwiasz temat jako prokurent, to wówczas nie płacisz opłaty za pełnomocnictwo
Chore? Być może, ale jest na to przepis

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 13 września, 2016 o 14:45

opłata jest od złożenia dokumentu pełnomocnictwa.
Jak nie składam to nie płacę 😉

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Maciek 14 września, 2015 o 10:35

Witam serdecznie,

Podziwiam umiejętność prostego tłumaczenia aspektów prawnych laikom – takim jak ja.

Pewna spółka, w ramach „zatrudnienia” chce ustanowić prokurentem osobę fizyczną, która nie ma pojęcia o prawie, tym bardziej prowadzenia jakiegokolwiek biznesu.

O ile jest to możliwe, chciałem zapytać o zakres odpowiedzialności prokurenta, gdyby np. spółka zaczynała się chylić ku upadkowi etc.

Czy warto jest ryzykować taką posadę – gdzie istnieje potencjalne ryzyko dla niedoświadczonego prokurenta?

Dziękuję za uwagę,

Maciek

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 14 września, 2015 o 18:12

Dziękuję za komentarz,
Czy warto? Tak. To może być dobra szkoła doświadczenia życiowego.
Jeśli chodzi o odpowiedzialność prokurenta, to materiał na dobry artykuł naukowy, jeśli nie książkę. Na pewno nie do streszczenia w komentarzu.
Zwłaszcza że w najbliższym czasie to się ma zmienić w części obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Anna 22 stycznia, 2016 o 19:43

Bardzo fajny artykuł. Mam takie pytanie. Czy do nabycia lub zbycia nieruchomości potrzebne jest udzielenie prokury w postaci aktu notarialnego?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 27 stycznia, 2016 o 15:50

Dziękuję za komentarz i pytanie.
Do zbycia lub nabycia nieruchomości przez prokurenta potrzebne jest odrębne pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.
W takiej sytuacji, pełnomocnictwo notarialne, wskazujące jaka nieruchomość ma być sprzedana, albo kupiona.
Odpowiedź znajduje się w art. 109 [3] kodeksu cywilnego.

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Grześ 8 lutego, 2016 o 11:10

No więc odpowiedź na pytanie, czy prokurent potrzebuje pełnomocnictwa do nabycia nieruchomości w imieniu spółki – wcale nie jest tak oczywista. Prokura upoważnia nawet do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, a art. 109^3 wprowadza zakaz zbywania i obciążania nieruchomości przez prokurenta. O nabywaniu przepis milczy, ergo prokurent może moim zdaniem bez odrębnego upoważnienia nabyć nieruchomość (choć już nie może obciążyć jej hipoteką, w razie nabywania ze środków pochodzących z kredytu z takim zastrzeżeniem).

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 8 lutego, 2016 o 19:54

Celnie.
Ja z ostrożności brałbym i pełnomocnictwo szczególne do nabycia. Albo stawiał zarząd (osoby prawne), albo wspólników (spółki osobowe) do czynności przed notariuszem.

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Aureliusz 5 lutego, 2016 o 04:54

I dowiedziałem się kto to jest ten słynny prokurent 😉 Dzięki.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 5 lutego, 2016 o 20:26

Polecam się.
🙂
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: