5
Maj

Jak założyć sp.k.?Umowa spółki komandytowej. Czas trwania spółki.

Poniedziałki bywają trudne :). W biurze opadł kurz nerwowo podniesiony przez doręczycieli korespondencji, klientów i współpracowników po kilku dniach nieobecności.

Tymczasem…. możemy wrócić do tematu ,,Jak założyć  spółkę komandytową?”. Już pewnie wiesz, że potrzebujesz do tego, obok wielu innych rzeczy, umowy spółki.

Czas trwania sp.k., a umowa spółki. Jak to z tym jest?

Dla Ciebie oby był możliwie długi a na pewno zyskowny :-). Wracając jednak do prozy przygotowania uruchomienia Twojej spółki komandytowej i stworzenia umowy sp.k.

  • Czy umowa spółki komandytowej musi wskazywać czas na jaki jest zawarta?

Tak, jeśli ze wspólnikami zakładacie, że sp.k. ma działać tylko przez określony przez was czas.

Nie, jeśli przyjęliście że spółka ma trwać przez czas nieoznaczony.

  • Czy jeśli zawieram umowę spółki na czas nieoznaczony, to muszę to wpisać w umowę?

Nie jest to konieczne. Jeśli chcesz uniknąć ryzyka opóźnienia w rejestracji spółki komandytowej to wpisz to do umowy.

  • Jeśli zawieramy umowę spółki na czas oznaczony, to jak to określić?

Najwygodniej wskazać konkretną datę. Np: ,,Umowa zostaje zawarta na czas oznaczony do 31.12.2020 r.” Dlaczego tak? Usuwa wątpliwości do kiedy istnieje spółka.

  • Czy czas trwania spółki można oznaczyć inaczej?

Tak, można. Np.: ,,6 lat”, ,,Czas życia wspólnika Adama Kowalskiego”, ,,Do zakończenia realizacji inwestycji X/obiektu Y”. Jeśli chcesz to wskazać w taki sposób, pamiętaj o możliwie precyzyjnym wskazaniu daty do której ma trwać spółka lub sposobu ustalenia tego terminu. Dlaczego jest to istotne? Zaoszczędzi to Tobie i wspólnikom nerwów i zawęzi pole ewentualnych nieporozumień i konfliktów w przyszłości.

Konkluzja:

Wskazanie czasu trwania spółki w umowie jest konieczne jedynie wtedy gdy jest on oznaczony. Jeśli ograniczacie czas jej istnienia, wskażcie możliwe precyzyjnie do kiedy ma ona istnieć.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: