28
Paź

Idzie nowe w KRS. Nadawanie NIP i REGON przy rejestracji w KRS.

Nadanie NIP i REGON spółce to jeden ze stałych punktów w biegu z przeszkodami przez jaki przeczołgany jest każdy kto chce prowadzić spółkę w naszym kraju.

W czerwcu pisałem o projektowanych zmianach w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących właśnie technicznej strony uzyskiwania NIP i REGON przez nowe spółki, w ramach reformy wcześniejszej reformy, dotyczącej reformy ,,jednego okienka”.

Mam dobrą wiadomość! 1.12.2014 r. [1] wchodzą w życie  zmiany w ustawie o KRS. Obok NIP-u i REGON-u jest kilka nowości dotyczących kodów PKD spółki, o czym przeczytasz na drugim z moich blogów o spółce jawnej. Dotyczy to wszystkich spółek, nie tylko spółek komandytowych.

Wracając do sprawy nadawania numerów NIP i REGON:

  • NIP i REGON mają być nadawane spółce automatycznie. Po wpisaniu spółki do rejestru przedsiębiorców KRS, system teleinformatyczny sądu, przekaże dane do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (NIP) i krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON) informacje niezbędne do nadania właściwych numerów. Te mają być nadane automatycznie i przekazane do KRS. Bez angażowania spółki składającej wniosek o wpis 🙂 ;
  • Urząd Skarbowy i GUS ma być związany danymi przekazanymi z KRS;
  • Wpis numerów NIP i REGON nastąpi w rejestrze przedsiębiorców KRS z automatu, bez dodatkowych opłat i wniosków;
  • pozostanie część obowiązków zgłoszeniowych odrębnymi drukami do ZUS, US, czy GUS;

Piękne prawda? Czemu tak późno? A to już pytanie nie do mnie.

Z treści przepisów wynika, że czeka nas zmiana części formularzy KRS oraz być może odpisu z rejestru przedsiębiorców KRS, o czym wspominałem we wpisie na www.spjawna.pl.

W założeniach  przy zmianie danych spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS, które dotychczas zgłaszałeś, albo zgłaszałaś również do Urzędu Skarbowego i GUS, wypełniając i powielając takimi samymi informacjami kolejne formularze, systemy informatyczne mają przesyłać odpowiednie zaktualizowane dane.

Czy znikną RG-1, NIP-2, ZUS ZUA? Chciałbym. Bardzo 🙂 . Wprowadzana zmiana nie obejmuje pełnej automatyzacji procesu wymiany danych między KRS a poszczególnymi urzędami. Pozostaną formularze poszczególnych urzędów, które w założeniu mają zawierać mniej istotne dane.

Jak zmiana będzie przebiegać w działaniu sądów rejestrowych, praktyce GUS, ZUS i US przekonamy się już niedługo.

Oby faktycznie było prościej nam przedsiębiorcom!

 

[1] Dz. U. z 2014 r. poz 1161.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Nowicjuszka Wrzesień 25, 2016 o 13:38

Po jakim czasie od złożenia wniosku do KRS dostanę NIP i REGON? Gdzie można sprawdzić czy te numery są już nadane?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Wrzesień 25, 2016 o 21:56

NIP zazwyczaj tego samego dnia.
REGON też, choć czasami trzeba czekać kilka dni.
Ja sprawdzam na stronie https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu?t:lb=t
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: