2
Sty

Grudzień 2014 – czego szukaliście o spółkach komandytowych?

Dziś inauguruję nowy cykl, w którym krótko omówię najciekawsze frazy dzięki którym trafialiście na moją stronę w poprzednim miesiącu.

  • czy spółka komandytowa ma osobowość prawną? Pytanie wraca we frazach z uporem dobrze rzuconego bumerangu 🙂 Nie, spółka komandytowa nie ma osobowości prawnej i nie jest osobą prawną. Sp.k. należy do tak zwanych jednostek organizacyjnych które nie mają osobowości prawnej, ale mają zdolność prawną. Jeśli po tak lakonicznej informacji czujesz niedosyt, to więcej szczegółów odnajdziesz w podlinkowanym wpisie.
  • ile kosztuje rejestracja spółki komandytowej? Jest to jedna z najbardziej interesujących was spraw, której poszukujecie i o którą zadajecie bezpośrednie pytania. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ każda spółka jest inna, inne będą do niej wkładu i koszty uruchomienia. Część odpowiedzi znajdziesz w moim e-booku. Znajdziesz w nim informacje o opłatach związanych z zawarciem umowy spółki i przebrnięciem przez procedury rejestracyjne.
  • nowe formularze do krs 1.12.2014 – Tak, ta sprawa rozgrzewa łącza internetowe do czerwoności. Zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadziła sporo zamieszania. Jeszcze nie opadł kurz związany z całym zamieszaniem, a nowości w rejestracji spółek  będziemy się jeszcze jakiś czas uczyli wszyscy. Nowe formularze KRS znajdziesz na stronie ministerstwa sprawiedliwości.
  • skuteczność zmiany spółki komandytowej – Popularne pytanie, które na pierwszy rzut oka może wydawać się czysto teoretycznym pytaniem, w sam raz na dyskusję akademicką i artykuł naukowy w niszowym piśmie prawniczym za kilkadziesiąt złotych. W rzeczywistości to kiedy zmiana umowy spółki jest skuteczna, jest niesamowicie istotna. Ma wpływ choćby na obowiązki podatkowe, czy odpowiedzialność za długi spółki. Zgodnie z dominującym poglądem w orzeczeniach sądów i organów administracji, zmiana umowy spółki osobowej, w tym również komandytowej jest skuteczna od daty podpisania zmiany umowy spółki, a nie od daty rejestracji takiej zmiany przez KRS. Uwaga – wyjątkiem jest spółka komandytowo-akcyjna.
  • pkd w krs po zmianach – Kolejna poszukiwana fraza w związku z małą rewolucją w KRS. Co nowego? Przy rejestracji spółki, a także rejestracji zmian w KRS należy podać 10 głównych przedmiotów działalności oraz przedmiot dominujący. Obowiązek dotyczy nie tylko nowo rejestrowanych spółek, ale również tych co istnieją i dokonują zmian informacji ujawnionych w KRS. O szczegółach pisałem na drugim z moich blogów http://spjawna.pl. Uważaj na ten wymóg przy rejestrowaniu najbliższych zmian w KRS. Inaczej może spotkać Cię przykry zwrot wniosku….

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: