10
Sie

Dokumenty potrzebne do rejestracji spółki komandytowej.

Dziś bardzo technicznie i praktycznie.

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia spółki komandytowej?

  1. Umowa spółki komandytowej. Do niedawna musiała być sporządzona przed notariuszem w formie aktu notarialnego. Aktualnie możesz założyć sp.k. przez internet.
  2. Potwierdzenie opłat sądowych za wpis w KRS (500 zł) i ogłoszenie w MSiG (100 zł). Razem 600 zł.
  3. Pełnomocnictwo z opłatą skarbową, jeśli naturalnie spółkę rejestruje pełnomocnik.
  4. Prawidłowo wypełnione formularze KRS.

Jeśli jakimś cudem jeszcze o tym nie wiesz, to wzory formularzy KRS, znajdziesz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Gorąco zachęcam do sprawdzenia przed wypełnieniem formularza, czy jego wzór aby przypadkiem ostatnio nie uległ zmianie. Smutnym skutkiem złożenia wniosku na nieaktualnym formularzu jest zwrot wniosku o wpis w KRS. Jak wygląda taka mało przyjemna korespondencja możesz przeczytać tu.

I…. tyle.

Zapobiegliwi dodają oświadczenie o adresach wspólników, ale one wynikają z oświadczeń odebranych od wspólników przez notariusza i są w akcie notarialnym.

Czasami notariusze będący mniej na czasie, wpychają moim klientom jeszcze wzór podpisu komplementariusza. Uwaga od 15 stycznia 2015 r. jest to nieaktualne. Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego koniecznie przeczytaj o tym tu.

Dodatkowo pamiętaj, że po rejestracji musisz złożyć formularz NIP-8 Zgłoszenie identyfikacyjne / zgłoszenie aktualizacyjne w zakresie danych uzupełniających.

I to tylko i aż tyle.

Jeśli chcesz rejestrować spółkę samodzielnie – powodzenia 🙂 .

Jeśli chcesz oszczędzić sobie nerwów i czasu, zleć to profesjonaliście.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojtek Październik 20, 2015 o 23:21

A co z oświadczeniem o wyrażeniu zgody na pełnienie funkcji komplementariusza?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Październik 21, 2015 o 11:20

Dobre pytanie.
Tylko po co takie oświadczenie? Przecież komplementariusz jest stroną umowy spółki. Przed notariuszem złożył oświadczenie, że chce być stroną umowy spółki i jej wspólnikiem.
Nie znam takiego przepisu który nakazywałby jeszcze dodatkowo składania oświadczenia przez wspólnika, tym że chce być wspólnikiem i wyraża na to zgodę.

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Magdalena Czerwiec 7, 2016 o 20:59

Próbuję właśnie zarejestrować spółkę, w której komandytariusze wnoszą wkłady częściami – i napotkałam na problem. Co wpisać w rubryce „wniesione wkłady” – wkłady realnie wniesione (czyli np. 1/3 umówionego) czy umówione? Bo z jednej strony logika nakazuje wpisać te realnie wniesione, a z drugiej strony robić zmiany w KRS potem tylko dlatego, że się wywiązali z umowy? przecież suma komandytowa się nie zmienia…

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Czerwiec 8, 2016 o 12:56

Dziękuję za komentarz i i pytanie.
Niestety nie bardzo rozumiem pomysłu częściowego wnoszenia wkładów. Spółka komandytowa to nie jest spółka akcyjna.
Wysokość wkładów powinna być określona w umowie spółki komandytowej. I takie wkłady trzeba wskazać przy rejestracji.
W razie pytań proszę o kontakt.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak
P.S. proszę nie mylić wkładu i sumy komandytowej. To dwie różne rzeczy 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: