2
Lip

Co i komu grozi za niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS?

Co i komu grozi za niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS?

Jeśli prowadzisz spółkę komandytową to do 30 czerwca miałeś czas na zatwierdzenie sprawozdania finansowego sp.k. za poprzedni rok obrotowy.

W terminie 15 dni od jego zaakceptowania masz obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS. Uwaga! Nie tylko sprawozdania. O szczegółach przeczytasz tu.

Ale…

czasami zdarza się tak…

obowiązkiem, niby obowiązkiem….

czasami coś zwyczajnie wypadnie, no i….

Co Ci grozi jeśli nie złożysz sprawozdania finansowego w termie?

Nasz nieszczęsny ustawodawca [1] przewidział następujące kary za:

  • niesporządzenie sprawozdania finansowego: grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 2, albo obie z tych kar łącznie.
  • niezłożenie sprawozdania finansowego do ogłoszenia, niezłożenie sprawozdania w KRS: kara grzywny albo ograniczenia wolności.

Pamiętaj! Kara nie spadnie na spółkę. Zresztą jak niby ograniczyć wolność albo zamknąć w więzieniu spółkę? 🙂 W dodatku całą?

Za zaniechanie spełnienia obowiązków związanych ze sprawozdaniem finansowym spółki odpowiada ,,kierownik jednostki”. W spółce komandytowej będą to komplementariusze.  Skazujący wyrok ujawniony zostaje w Krajowym Rejestrze Karnym.

Inną dolegliwością jaka może spotkać za brak złożenia sprawozdania jest tak zwane postępowanie przymuszające [2] przez KRS.

Sąd rejestrowy jeśli stwierdzi, że obowiązkowe dokumenty (sprawozdanie finansowe, uchwała etc.)nie zostały złożone, mimo że upłynął do tego termin, wezwie komplementariuszy do ich złożenia w terminie 7 dni. Brak reakcji i złożenia dokumentów będzie skutkował karą grzywny:

  • Jednorazowa wielkość grzywny może wynieść nawet do 10 000,00 zł.
  • Sąd może ponawiać grzywnę.
  • Jeśli jej dwukrotne nałożenie jest nieskuteczne, grzywna może być wyższa, jednak ich suma nie może przekraczać 1 000 000,00 zł.

Sroga kara! Czy stosowana?

Osobiście kilkukrotnie spotkałem się zarówno z wymierzeniem przez sąd karny kary pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywien w celu przymuszenia w wypadku zaniechania przez zarząd, albo wspólników spółki złożenia sprawozdania finansowego do KRS oraz zastosowaniem grzywny w celu przymuszenia przez KRS. Jednak były to niewielkie kary.

Jaka płynie z tego nauczka? Lepiej pamiętaj o obowiązku złożenia sprawozdania finansowego 🙂

[1] art. 77 i art. 79 ustawy o rachunkowości tekst jednolity z 30.01.2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 330).

[2] art. 24 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym tekst jednolity z 18.07.2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1203).

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Edyta Listopad 13, 2018 o 13:21

Panie Zbigniewie, a co robić w sytuacji przekształcenia spółki jawnej w z o.o. spółkę komandytową? Składać sprawozdanie za jawną czy nie składać? Nr KRS jawnej już nie będzie, a spółka komandytowa nie istniała w roku za który sprawozdanie powinna złożyć jawna. Zastanawiamy się nad tym z biurem biegłych rezydentów i nikt nie ma pewności jak postąpić.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Listopad 13, 2018 o 22:23

@Edyta
dziękuję za pytanie.
Mam niepełne informacje by udzielić odpowiedzi. Najpierw podstawy:
Sp z o.o. sp.k. jeśli powstała z przekształcenia ze spółki jawnej to nadal ta sama spółka. Ta sama jednostka gospodarcza. Z tego wynika również to że ma ten sam NIP i REGON.
Zmieniła się tylko forma prawna.
Czy należy składać sprawozdanie za sp.j. ?
Tego nie wiem.
Jaką sp.j. prowadziła rachunkowość? Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, czy pełne księgi?
Czy pełną rachunkowość zaczęto prowadzić od dnia przekształcenia?
A to tylko kilka podstawowych pytań : )
Jeśli są Państwo zainteresowani pomocą prawną -> zapraszam do zakładki kontakt.

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Edyta Listopad 14, 2018 o 08:17

Prowadziliśmy pełną rachunkowość, do KRS składaliśmy sprawozdania finansowe i opinię biegłego. Jesteśmy właśnie w trakcie przekształcania i od początku stycznia planujemy być już spółką komandytową. Ilu prawników tyle opinii, biuro biegłych rewidentów nie wie czy powinniśmy przeprowadzić badanie bo będzie inny KRS, NIP i REGON pozostają, nie zamykamy ksiąg…

Odpowiedz

Zbigniew Korsak Listopad 15, 2018 o 23:21

@Edyta
Jednostka gospodarza nadal istnieje. Zmienia tylko formę prawną. Obowiązek sprawozdawczy nadal istnieje.
Moim zdaniem trzeba złożyć sprawozdanie.

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: