30
Kwi

30 kwietnia…Rozliczenie PIT a spółka komandytowa. Opodatkowanie wspólnika sp.k.

Dochód w spółce komandytowej a PIT wspólnika.

Ostatni dzień kwietnia każdego roku, bywa smutnym dniem w życiu podatnika. Wrodzona cecha odkładania wszystkiego na sam koniec, powoduje że być może i ty zostałeś z rozliczeniem PIT za 2014 na ostatni dzień.

To dobra okazja, by przypomnieć zasady opodatkowania dochodów w spółce komandytowej. Chodzi oczywiście nie o podatek dochodowy spółki, a PIT płacony przez wspólnika będącego osobą fizyczną. W skrócie:

  • sp.k. nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Mądrze nazywa się to przejrzystością podatkową;
  • podatnikami podatków dochodowych (PIT, albo CIT) są wspólnicy sp.k. Proporcjonalnie do ich udziału w zysku;
  • jeśli sp.k. wypracowała dochód, to podatkowo jest on dochodem wspólników. Nie ma znaczenia czy dochód został wypłacony wspólnikom, czy spółka trzyma go w kasie, na rachunku bankowym, czy w ogródku pod krasnalem;
  • w czasie roku podatkowego wspólnik sp.k. ma obowiązek odprowadzać zaliczki na PIT. Ich płacenie przez spółkę to kiepski pomysł;
  • dochód z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej, wspólnik osoba fizyczna może opodatkować stawką liniową 19 %, pod warunkiem że wybierze taką formę i poinformuje o tym swojego Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Tyle w syntetycznej formie i podstawy podstaw.

A kiedy się wypełniły dni

I przyszło złożyć PITa…

Dobrego wypoczynku na majówce 🙂

{ 20 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

TaxLimited 1 lipca, 2015 o 19:11

Witam.
Co sądzi Pan o tworze gdzie role komplementariusza pełni zagraniczna spółka z osobowością prawną jak na przykład brytyjska Limited Company lub LLC z Deleware gdzie zarząd nie odpowiada za zobowiązania spółki. W Polsce na razie to bardzo rzadko spotykany twór a osobiście uważam że to najbezpieczniejsze rozwiązanie w branżach grożących niewypłacalnością bo w takim wypadku majątek osobisty beneficjenta takiej spółki jest „nie do tknięcia”

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 2 lipca, 2015 o 11:15

Pomysł ciekawy.
Pytanie jak do tego podejdą organa skarbowe?
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Wojciech 16 sierpnia, 2015 o 15:44

Witam Panie Mecenasie!

Czy udział w zyskach spółki komandytowej jest wyłącznie pieniężny, czy można go zrealizować również w postaci rzeczowej, np. wypłacając wspólnikowi towary o określonej wartości?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 27 sierpnia, 2015 o 12:43

Nie widzę przeciwwskazań.
Powinna to regulować albo umowa spółki, albo uchwała wspólników.

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Anonim 22 sierpnia, 2015 o 03:58

Ciekawie przedstawiony temat. Bardzo dobry post!

Odpowiedz

Ela 23 września, 2015 o 21:22

Rewelacja. Prosto, jasno i przejrzyście.
Zupełnie jak nie prawnik.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 24 września, 2015 o 14:47

Dziękuję za komentarz.
„Zupełnie jak nie prawnik” – to spory komplement.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

ElaW 20 stycznia, 2016 o 21:49

Witam,
czy jako dochód podlegający opodatkowani z tytułu udziału w sp.k. wykazać mam to co rzeczywiście zostało wypłacone wspólnikowi czy tą część, która należy się wspólnikowi z osiągniętego zysku?
Wspólnicy część zysku przeznaczają na kapitał.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 21 stycznia, 2016 o 11:00

Podatkowo dochód spółki jest dochodem wspólnika stosownie do udziału w zysku.
Niezależnie od tego czy będzie wypłacony czy zatrzymany w spółce.
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Magdalena 26 stycznia, 2016 o 11:36

Witam,
Przejęłam księgowo spółkę komandytową, która za komandytariuszy w trakcie roku odprowadzała kwartalnie zaliczki na podatek dochodowy. Czytam u Pana, że to „kiepski pomysł”, ale już się stało. Czy zapłacone kwoty powinnam potraktować jako wypłatę zysku? Czy od tak wypłaconego zysku powinien być znów odprowadzony podatek? Podobna sytuacja jest ze składkami zdrowotnymi zus – są płacone z konta spółki komandytowej – nie mam przekonania, że ta sytuacja jest poprawna.

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 17 lutego, 2016 o 17:11

@Magdalena
Dziękuję za dobre pytanie. To częsta sytuacja. I moim zdaniem nie jest poprawna.
Polecam wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12.03.2010 r., sygn. akt: III SA/Wa 2000/09.
Jak to wyprostować i rozpoznać księgowo? Pani propozycja wydaje się najbardziej oczywista.
Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Paulina 22 lutego, 2016 o 10:37

Witam, mam pytanie o rozliczenie roczne udziałowca spółki komandytowej. W jakim miejscu w PIT, są wykazane zyski? Czy dobrze myślę, że np. w PIT-36 zyski ze spółki komandytowej będą wykazane w pozycji: „Inne źródła”? Czy spółka komandytowa powinna wystawić jakiś dokument potwierdzający wysokość osiągniętych przychodów i poniesionych kosztów?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Paulina Stafińska

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 29 lutego, 2016 o 20:46

@Paulina
pytanie do księgowego spółki nie do prawnika 😉
Na mój słaby nos PIT 28/B.

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Ania 23 marca, 2016 o 08:53

Spółka komandytowa wypłaca udział w zyskach na bieżąco spółce zoo która jest udziałowcem w spółce komandytowej. Moje pytanie jak zaliczyć w spółce zoo wypłacony udział w zyskach za grudzień który wpłynął na rachunek bankowy w styczniu. Czy zaksięgować do w grudniu jako należność?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 23 marca, 2016 o 13:42

@Ania
Dziękuję za dobre pytanie rachunkowe.
A jak Pani rozpozna zysk w sp. z o.o. Memoriałowo, czy kasowo?
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Paulina 23 marca, 2016 o 21:38

Myślę, że podatkowo – wiadomo, część przychodów i kosztów spółki komandytowej przypadająca na spółkę z o.o. będzie zaliczona do kosztów i przychodów spółki z o.o. w tym przypadku w grudniu, natomiast bilansowo, wypłacony zysk będzie przychodem spółki z o.o. w momencie wypłaty, tj. w styczniu.

Odpowiedz

Sebastian 14 listopada, 2018 o 02:57

Dzień dobry
Mam pytania natury ogólnej (PIT). Być może nada się na osobny wpis na Pańskiego bloga.

Kilka dni temu Sejm przegłosował zmianę w ustawie o PIT, umożliwiającą zaliczenie w koszty podatkowe wartości pracy małżonka. Po (przewidywanym) podpisaniu przez Prezydenta i wejściu w życie zmieniony przepis będzie brzmiał tak:
Art.23. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
1. (…)
10) wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki; kosztem uzyskania przychodów jest jednak wynagrodzenie małżonka podatnika i małoletnich dzieci podatnika, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki, należne z tytułów określonych w art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 2, 8 i 9 lub z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. z 2018 r. poz. 1244), z zastrzeżeniem pkt 55 i art. 22 ust. 6ba

Dobrze, że pochylono się nad małżonkami. Źle, że nie powrócono do tematu pracy własnej podatnika.
W przypadku spółek osobowych (a więc także spółki komandytowej) praca świadczona przez wspólnika nie stanowi kosztu podatkowego dla tego wspólnika. Rozwiązanie to jest niezwykle krzywdzące – częsta jest sytuacja, ze jeden wspólnik pozostaje „bierny”, a drugi oprócz osobistego zaangażowania świadczy na rzecz spółki konkretną pracę za wynagrodzeniem, a „za karę” płaci podwójny PIT : jeden od uzyskanego wynagrodzenia, drugi od „sztucznie” zawyżonego (o wartość jego pracy) wyniku spółki. (Ja osobiście zostałem pokrzywdzony takim rozwiązaniem ustawowym.)
Pytanie1: jakie jest uzasadnienie tego dziwnego przepisu w odniesieniu do wspólników spółek osobowych?
Prace nad pakietem MSP były dobrą okazją do zadania tego pytania i zgłoszenia wątpliwości.
Pytanie2: Czy nie przespaliśmy tej okazji?
Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 15 listopada, 2018 o 23:24

@Sebastian
Pytanie o uczciwość podatków ma naturę filozoficzno – egzystencjalnonalny.
Mało rozwiązań w podatkach jest rozsądnych. Celem podatku nie jest dbanie o podatnika, a zapewnienie Skarbowi Państwa dochodów. Bez wdawania się w dywagacje na co je Skarb Państwa przeznacza.
I takie jest uzasadnienie niektórych rozwiązań.
Dziękuję za komentarz. Faktycznie nadaje się na osobny wpis.

Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Joanna 30 kwietnia, 2019 o 20:41

Dzień dobry zderzyłam się z następującą sytuacją. Jestem wspólnikiem spółki komandytowej. Dodatkowo jestem członkiem Zarządu, który pobiera miesięczne wynagrodzenie. Kwartalnie płacę zaliczki na podatek dochodowy od dochodu spółki komandytowej – podatek liniowy. Jakie PITy powinnam złożyć? Jako wspólnik spółki komandytowej PIT-36L (liniowo się rozliczam), a jako osoba fizyczna dostająca wynagrodzenia jako Członek Zarządu?

Odpowiedz

Zbigniew Korsak 8 maja, 2019 o 07:40

@Joanna
Dziękuję za pytanie.
Tak, tok rozumowania w Pani pytaniu jest prawidłowy.
Pytanie należy skierować jednak do księgowego a nie prawnika.

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Zbigniew Korsak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@korsakradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: